Ostatnie miesiące przyniosły korekty i spadek cen skupu na unijnym rynku bydła. Powodem obniżenia cen jest rosnąca podaż żywca, będąca efektem jego bardzo wysokiej opłacalności produkcji obserwowanej w ostatnich kwartałach, przy jednoczesnym spadku popytu z uwagi na bardzo wysokie ceny wołowiny. Rok 2022 dobiega końca, jaka przyszłość czeka hodowców bydła?
Kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu?
Analitycy Credit Agricole oceniają, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Jak prognozują w cyklicznym raporcie AGROMAPA, obniżki cen ograniczane będą przez utrzymującą się wysoką presję kosztową wśród producentów bydła, choć w kolejnych kwartałach będzie ona maleć. Głównym czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.
Jaka będzie cena bydła w 2023 r?
W okresie I-IX 2022 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 34,5% r/r wobec wzrostu o 10,1% w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu bydła wyniosła w październiku 10,87 zł/kg (+25,8% r/r), a cena pasz dla bydła 2,23 zł/kg (+19,8% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,88 wobec 4,65 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Niestety wysokie koszty produkcji zmniejszają relatywny zysk.Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny analitycy Credit Agricole oczekują, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 10,70 zł/kg oraz 8,60 zł/kg na koniec 2023 r.
źródło: AGROMAPA Credit Agricole