piątek, 23 lutego, 2024

Ptasia grypa w Warmińsko-Mazurskim

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj  (14 grudnia br.), o stwierdzeniu 39. w 2020 r. (i siódmego w II półroczu br.), ogniska grypy ptaków HPAI.  Decyzję podjęto na podstawie dodatnich wyników badań wykonanych w Laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Ognisko grypy ptaków znajduje się w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Świniarc (gmina Grodziczno, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie). Jak informuje GLW jest to ognisko pierwotne – pierwsze na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w tym półroczu. 

Likwidacja w toku

Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po przyjęciu w dniu 11 grudnia br. przez Inspekcję Weterynaryjną. powiadomienia o zwiększonej śmiertelności w stadzie. W gospodarstwie utrzymywano 9 162 indyki rzeźne w wieku 12 tygodni. Służby weterynaryjne wdrożyły już procedury związane z likwidacją choroby określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Źródło: GIW
Foto: Pixabay
 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x