czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Pszenica taniała na giełdach, zanim Rosja wycofała się z umowy zbożowej

spot_img

Amerykańska i unijna pszenica straciły na wartości w minionym tygodniu, zanim Rosja zakomunikowała w sobotę, że zawiesza respektowanie umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych umożliwiających eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Moskwa już od września opóźnia wspólne inspekcje eksportowe statków przewożących ukraińskie towary. W konsekwencji ok. 170 jednostek z blisko 3 milionami ton towarów rolnych (głównie zbóż) cumuje w Ciśnienie Bosfor. Wycena amerykańskiej pszenicy SRW spadła poniżej 305 usd/t, tracąc 2,5% w skali tygodnia.

Zboże ukraińskie powinno być kupowane przez UE?

Skala spadku notowań paryskiej pszenicy była mniejsza (-1,2% do 337,5 eur/t) z uwagi na wzrost wartości euro względem dolara. Ubiegłotygodniowym przecenom sprzyjały optymistyczne informacje o przebiegu negocjacji z Rosją na temat przedłużenia umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych, która miała wygasnąć 19-go listopada. Utrzymanie ciągłości ukraińskiego eksportu i ułatwienia w dostępności do rosyjskich zbóż są decydujące dla kształtowania się światowych cen, zwłaszcza pszenicy. Ukraina była w październiku światowym liderem w eksporcie tego zboża. 

W poniedziałek najpewniej notowania pszenicy i kukurydzy mocno wybiją w górę, a ONZ i Turcja będą musiały zaproponować Rosji jeszcze większe ustępstwa (ułatwienia w eksporcie rosyjskich towarów) w negocjacjach umowy zbożowej. Warto w tym miejscu zauważyć, że Rosji również zależy na eksporcie własnych – rekordowych zbiorów pszenicy.

Kolejnym czynnikiem prospadkowym były amerykańskie dane pokazujące szybki postęp amerykańskich zbiorów kukurydzy i soi oraz zasiewów pszenicy ozimej.Odrabianiu strat sprzyjały za to prognozy pokazujące niższą produkcję pszenicy w Argentynie i kukurydzy w Unii Europejskiej.

Giełda w Rosario obniżyła szacunki argentyńskich zbiorów pszenicy w tym roku o 1,3 mln ton, do 13,7 mln ton, co stanowi spadek o 9,3 mln ton w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z drugiej strony niedawne deszcze w Argentynie powinny sprzyjać nasadom i rozwojowi upraw kukurydzy.

Ceny rzepaku rosły na Euronext-Paryż, w ślad za rynkiem ropy. Silny popyt międzynarodowy sprawia, że olej sojowy w Chicago i olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur  utrzymują wzrosty w październiku.

Okresowe zmiany notowań – tydzień kończący się 28-go października 2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 28.10.2022):

Giełda w Paryżu (eur/t):

Giełda w Chicago (usd/t):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x