wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Globalna produkcja zbóż powinna osiągnąć drugi wynik w historii

spot_img

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) pozostawiła swoje szacunki dotyczące produkcji zbóż (z wyłączeniem ryżu) w sezonie 2022/23 na poziomie 2256 mln ton. Będzie to o 1% mniej niż sezon wcześniej, ale nadal oznacza drugi największy wynik w historii.

zbiorów zbóż

Październikowe cięcie prognoz produkcji kukurydzy zostało zrekompensowane takim samym wzrostem szacunków dla jęczmienia. Światowe spożycie zbóż zostało skorygowane w dół o 3 mln ton w porównaniu z wrześniem, ze względu na spadek zużycia paszowego i zastosowań przemysłowych, ale pozostaje wyższe od średniej.

Handel światowy zbożami w sezonie 2022/23 spadnie o 4% z sezonu na sezon, szczególnie w przypadku kukurydzy (- 8 mln ton), pszenicy (-4 mln ton) i sorgo (-3 mln ton). IGC oczekuje, że końcowe zapasy zbóż skurczą się już szósty sezon z rzędu do 584 mln ton.

Globalna produkcja kukurydzy wniesie w tym sezonie 1166 mln ton (-2 mln ton od września), w porównaniu z 1217 mln ton w sezonie 2021/22. Spadek (r/r) wynika głównie z oczekiwanych znacznych strat na Ukrainie, w UE i USA.

IGC oczekuje, że produkcja pszenicy wyniesie rekordowe 792 mln ton (bez zmian od września), czyli o 10 mln ton więcej niż w sezonie 2021/22.

Bilans na światowym rynku zbóż (według IGC):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: IGC

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x