środa, 17 lipca, 2024
spot_img

PSL wzywa Komisarza Wojciechowskiego

spot_img

Wiele gorzkich słów pod adresem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, a także pod adresem Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego padło podczas wczorajszej (24 maja br.), konferencji prasowej z udziałem parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Co z wyrównaniem unijnych dopłat?

– Wszyscy dobrze pamiętamy jak w 2015 r., przed wyborami parlamentarnymi, Prawo i Sprawiedliwość poruszało problem polskiej wsi i polskich rolników, problem nierównych dopłat. Obiecywano, że dopłaty będą podwyższone, wyrównane, podwojone – różnie to z tym przekazem było – powiedział Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski. –  Dzisiaj chciałbym państwa zapoznać z korespondencją, która była prowadzona przez dwie bardzo ważne osoby w PiS, jeśli chodzi o obszar rolnictwa. Jeden to europoseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, ogromna nadzieja PiS na dokonanie rewolucyjnych zmian w rolnictwie, a drugi to komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, który to miał zmienić wszystko w polskim rolnictwie, bo będzie to człowiek, który zadba o interesy polskich rolników w Komisji Europejskiej. Jest to dowód na to, że jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy, PiS jest partią zewnętrzną, która nie dba o interes polskich rolników. I tu jest przykład, kiedy europoseł pyta kiedy te dopłaty zostaną podniesione i kiedy będą wyrównane. Pan komisarz odpowiada, że przecież wszystko zostało ustalone w ramach wieloletniej prognozy finansowej, wieloletnich ram finansowych i tego się zmienić nie da. Czyli do 2027 roku raczej zmian w dopłatach nie będzie. 

Minister nie zadbał o 1,5 miliarda euro?

Poseł PSL zauważył też, że z jednej strony powstaje przekaz, że poprzednicy nie zadbali o to, żeby dopłaty były wyższe, a z drugiej strony europoseł Jurgiel jasno i wyraźnie mówi: to Minister rolnictwa w Rządzie PiS nie zadbał o to by 1,5 miliarda euro zapisać do wieloletnich ram finansowych i w konsekwencji takiego stanu, zdaniem parlamentarzysty PSL, tych wyrównań nie będzie.

PSL czeka na odpowiedź Komisarza

– Czekamy na odpowiedź komisarza i informację, co w ogóle zrobi w najbliższym czasie – stwierdził Poseł PSL Stefan Krajewski. – Słyszymy głosy nie tylko polskich rolników, ale rolników z zachodnich państw Unii Europejskiej, że komisarz nie dba o interesy rolników, a wręcz odwrotnie: doprowadzi do wygaszenia rolnictwa, do ograniczania rolnictwa w całej Unii Europejskiej. Panie komisarzu, wzywamy pana do zajęcia się tematami rolnictwa. Pan powinien przede wszystkim realizować program rolników, a nie ekologów, pseudoekologów i tych, którzy chcą ograniczyć, a wręcz wyłączyć polskie rolnictwo – stwierdził Poseł Krajewski. 

Źródło: portale: PSL i bankier.pl
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x