wtorek, 27 lutego, 2024

Przetwórstwo nasion oleistych w UE wzrosło w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku

spot_img

Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Olejów Roślinnych i Mączek Białkowych (FEDIOL) szacuje, że we wrześniu 2023 roku w unijnych (+Wielka Brytania) tłoczniach oleju przerobiono ponad 3 mln ton nasion oleistych (-0,23 mln ton w porównaniu do sierpnia) i był to najlepszy wynik wrześniowy od przynajmniej 2020 roku.

Ogółem od początku 2023 roku (styczeń-wrzesień) przerób nasion oleistych wyniósł blisko 29 mln ton w porównaniu do 27,7 mln ton w analogicznym okresie 2022 r.

Przerób rzepaku w UE i Wielkiej Brytanii wzrósł w tym roku o 10%

W przypadku rzepaku, przedsiębiorstwa zrzeszone w stowarzyszeniu przerobiły we wrześniu 1,59 mln ton nasion (-8% od sierpnia) i 14,24 mln ton w ciągu pierwszych 9 miesięcy (+10% r/r).

Mniejszy niż rok temu przerób soi

Jednocześnie wielkości przerobu soi w zeszłym miesiącu spadły w porównaniu z sierpniem o około 15%, do 954 tys. ton. Od początku roku nastąpił spadek o 7% (r/r) do 10,4 mln ton.

Gwałtownie rośnie przetwórstwo słonecznika

W odróżnieniu od innych nasion, przetwórstwo słonecznika rośnie z miesiąca na miesiąc. We wrześniu 2023 roku do tłoczni trafiło 486 tys. ton nasion, czyli o prawie 1/5 więcej niż miesiąc wcześniej. Od początku tego roku przerobiono 4,34 mln ton słonecznika, czyli 18% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Miesięczny przerób nasion oleistych zgłoszony przez członków Stowarzyszenia FEDIOL (tys. ton):

Uwaga: Dane zgłoszone przez spółki należące do FEDIOL stanowią blisko 80% całkowitego wolumenu kruszenia w UE-27 + Wielka Brytania

Źródło: FEDIOL

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x