wtorek, 27 lutego, 2024

Port w Kołobrzegu odnotował rekordowy wzrost przeładunków zboża

spot_img

Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej portu w Kołobrzegu wynika, że w trzecim kwartale bieżącego roku w tamtejszym porcie przeładowano ponad 73 tys. ton ładunków, tj. o ponad 25 tysięcy ton więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tym samym wielkość przeładunków wzrosła o 52% r/r.

Za wzrost przeładunków odpowiadają zboża

Według zamieszczonej na stronie informacji, ponad 50% wszystkich przeładunków przypada na zboża, które powróciły do kołobrzeskiego portu po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej zamieszaniem związanym z ograniczeniem przeładunków ukraińskiego zboża do zaledwie kilku wybranych polskich portów. W kwietniu tego roku, kiedy polskie władze zakazały importu ukraińskiego zboża, ale ostatecznie zezwoliły na jego tranzyt, Kołobrzeg początkowo nie znalazł się na liście portów, które mogłyby obsługiwać tranzyt ukraińskich zbóż. Pod koniec kwietnia ten błąd został naprawiony, ale odbudowa zaufania klientów trwała długo. Po 3-miesięcznej przerwie pod koniec lipca do portu przybył pierwszy pociąg z kukurydzą z Ukrainy.

Oprócz ziarna kukurydzy, w porcie handlowym przeładowano także jęczmień browarny.

Inne przeładowywane ładunki

Inne przeładowywane ładunki w trzecim kwartale w kołobrzeskim porcie to m.in. kłody drewniane, kruszywo, wapień, pellet czy nawozy.

Ruch statków zwiększył się o blisko 60%

Komunikat informuje, że w trzecim kwartale br., obsłużono 30 statków towarowych, czyli aż o 11 więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Źródło: Port w Kołobrzegu

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x