sobota, 24 lutego, 2024

Unijny serwis monitorujący uprawy (MARS) obniżył prognozę plonowania kukurydzy i słonecznika

spot_img

W opublikowanym w poniedziałek (23.10.2023) biuletynie MARS po raz kolejny obniżył swoją prognozę średniej wydajności kukurydzy w UE-27, powołując się na ciepły i suchy początek jesieni, który pogłębił suszę w południowo-wschodniej części UE.

Średni plon kukurydzy szacowany jest na 7,13 t/ha, w porównaniu do 7,26 t/ha we wrześniu i 7,48 t/ha – średnio

MARS oczekuje teraz, że średnia wydajność kukurydzy na ziarno wyniesie w tym roku 7,13 t/ha, co oznacza spadek w stosunku do prognozowanego poziomu 7,26 t/ha miesiąc wcześniej. Będzie to również wynik o 5% poniżej średniej 5-letniej.

Wydajność słonecznika powinna sięgnąć 2,10 t/ha, 2,20 t/ha – miesiąc wcześniej i 2,21 t/ha – średnio

W przypadku nasion słonecznika MARS przyciął prognozę plonów średnich do 2,10 t/ha z 2,20 t/ha we wrześniu.Podobnie jak w przypadku kukurydzy, plonowanie słonecznika będzie o 5% poniżej średniej.

Rewizja w dół prognoz plonów kukurydzy na ziarno i słonecznika na poziomie UE wynika głównie z pogorszenia perspektyw dla upraw jarych na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Nieco lepsze prognozy dla pozostałych unijnych upraw

Prognozy plonów średnich ziemniaków, buraków cukrowych, soi oraz kukurydzy na zielonkę   zostały nieznacznie skorygowane w górę na poziomie UE (patrz tabela).

Prognoza wydajności głównych upraw w UE:

Pierwsza połowa jesieni była najcieplejsza w historii pomiarów

W wielu krajach Europy pierwsza połowa jesieni była najcieplejszą lub jedną z najcieplejszych w naszych pomiarach (od 1991 r.).

W większości regionów, zwłaszcza w północnej części Europy, bardzo łagodne temperatury w połączeniu z odpowiednią wilgotnością gleby i dużym nasłonecznieniem zapewniły korzystne warunki do dalszego wzrostu, dojrzewania i zbioru roślin jarych, a także do przygotowania pola i siew roślin ozimych.

Jednak temperatury na południu osiągnęły znacznie wyższy poziom. W znacznych częściach Bułgarii, Węgier, Rumunii i Grecji opady również należały do najniższych w naszych pomiarach, natomiast prognozy plonów kukurydzy na ziarno i słonecznika zostały skorygowane w dół ze względu na złożone negatywne skutki niesprzyjających warunków panujących w tych regionach.

W tych samych regionach, a także w Słowenii, Chorwacji i części Ukrainy twarde i suche warunki glebowe negatywnie wpłynęły na siew i wschody roślin ozimych, zwłaszcza rzepaku.

Natomiast siew i wschody roślin ozimych w Estonii i Finlandii przeszkadzały nadmiernie wilgotne warunki.

W Polsce gorsze niż miesiąc wcześniej prognozy tylko dla słonecznika

MARS szacuje średni plon kukurydzy na ziarno w Polsce na poziomie 6,72 t/ha, czyli bez zmian od września. Dla porównania w 2022 roku kukurydza plonowała na poziomie 2,40 t/ha, a średnia 5-letnia to 2,27 t/ha.

Średni plon słonecznika został obniżony do 2,18 t/ha z 2,25 t/ha we wrześniu. Rok temu było to 6,98 t/ha. a średnia to 6,79 t/ha.

Wydajność ziemniaków oceniana jest na 27,5 t/ha (tak jak we wrześniu). Przed rokiem było to 30,8 t/ha, a średnia wydajność wynosi 27,8 t/ha.

Buraki cukrowe powinny plonować na poziomie 62,8 t/ha (bez zmian od września). Średni plon w 2022 sięgnął 63,8 t/ha, a średnia z 5 lat to 60,6 t/ha.

Źródło: MARS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x