wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich (KGW), mający uporządkować sprawy związane z tworzeniem, organizacją, funkcjonowaniem i wygasaniem działalności kół gospodyń wiejskich. Planowane jest też ustalenie zasad przekazywania pomocy finansowej tego rodzaju organizacjom. Zmiany mają ostatecznie usystematyzować i ustabilizować status kół, które w ostatnim czasie cieszą się rosnąca popularnością na wsi. 

Pełnomocnik do MRiRW 

Planowane jest też przeniesienie kompetencji dotyczących opieki nad kołami z zakresu zadań Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego do MRiRW. W tym kontekście swoją ministerialną podległość zmienić ma Pełnomocnik Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, który „przejdzie” spod zwierzchnictwa MFiRR pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa. Stanie się tak na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 27 października 2020 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. 

Komitety i Zarządy KGW 

Kolejna zmiana to doprecyzowane przepisów dotyczących reprezentowania nowych KGW w okresie przed ich wpisaniem do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW), prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie, do czasu rejestracji i wyboru jego organów, nowe koło gospodyń reprezentowane jest przez komitet założycielski. Natomiast w projekcie nowelizacji uwzględniono sytuację tych KGW, które jeszcze przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru, dokonały wyboru zarządów. Projekt nowelizacji jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów RP. Po przyjęciu przez Rząd trafi do Sejmu i Senatu a po przyjęciu przez Parlament do podpisu Prezydenta RP. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x