sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Prognozy USDA przewidują kolejny rok z rekordowymi zbiorami rzepaku w UE

spot_img

Zbiory rzepaku w UE są obecnie oczekiwane przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) na 20,5 mln ton (+1 mln ton – r/r). Będzie to drugi rekordowy wynik po 2014 roku.

Jednocześnie USDA oczekuje, że światowa produkcja rzepaku będzie bardzo zbliżona do rekordowego wyniku z obecnego sezonu i wyniesie 87,1 mln ton (-0,27% – r/r).

USDA zwraca uwagę, że rzepak nadal jest dominującą rośliną oleistą w UE. Stopniowy wzrost powierzchni zbiorów miał miejsce w ciągu ostatnich kilku lat od czasu wprowadzenia zakazu stosowania neonikotynoidów, ale obszar pozostaje poniżej szczytu z sezonu 2018/19.

Powierzchnia zasiewów rzepaku w UE (USDA)

Oczekiwana produkcja i plony rzepaku w UE (USDA)

„W czasie siewu jesiennego ceny były stosunkowo wysokie, zachęcając do siewu rzepaku” – zauważa USDA. Stąd większy w tym roku areał, a korzystne warunki pogodowe powinny przynieść także wyższe niż rok temu plony.

W rozbiciu na głównych producentów, produkcja szacowana jest na:

  • 4,6 mln ton dla Francji (+0,1 mln ton w porównaniu z rokiem ubiegłym),
  • 4,5 mln ton dla Niemiec (+0,2 mln ton – r/r),
  • 3,4 mln ton w Polsce (-0,2 mln ton – r/r).

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x