środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Premier Tusk jest za nieprzedłużaniem zerowej stawki VAT na żywność

spot_img

Wszystko wskazuje na to, że w tym i przyszłym roku będzie znów wiele zmian w podatkach. Najwcześniej powinna zapaść decyzja dotycząca stawki VAT na żywność. Obniżona stawka obowiązuje do końca I kwartału tego roku.

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk wypowiedział się na temat zerowej stawki na żywność, która obowiązuje w ramach tarczy antyinflacyjnej przedłużonej jeszcze przez „dwutygodniowy” rząd Mateusza Morawieckiego.

– Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność – zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jednocześnie premier zaznaczył, że minister finansów prowadzi jeszcze swoje wyliczenia.

-Moglibyśmy wrócić do 5-procentowej stawki na żywność i w każdej chwili wrócić do zerowej, jeśli będą powody dla takiego rozwiązania – powiedział również premier Donald Tusk.

Zakończeniu działania tej tarczy antyinflacyjnej sprzyja spadek cen żywności na świecie

Zdaniem Prezesa Rady Ministrów, sytuacja, jeżeli chodzi o ceny żywności, jest „zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów”. Ma to związek z ogólną sytuacją na rynkach spożywczych, w jakimś sensie, to też jest pokłosie tego, co tak denerwuje producentów i polskich rolników – tłumaczył szef rządu.

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 roku

Rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w pierwszym kwartale 2024 roku wydał jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego w grudniu 2023 r. Było to przedłużenie stosowania obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymania zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe wprowadzone od 1 lutego 2022 r. To właśnie wtedy, w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, rozwiązanie to wprowadził rząd PiS, tłumacząc je koniecznością chronienia konsumentów przed skutkami wzrostu cen (efekt pandemii Covid-19), który nastąpił jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę. Tempo wzrostu cen żywności w Polsce i na świecie przyspieszyło jeszcze po wybuchy pełnowymiarowej wojny na Ukrainie.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x