sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Preferencyjne kredyty dla rolników

spot_img

Już w poniedziałek, 3 lutego 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na specjalnej internetowej platformie aplikacyjnej udostępni współpracującym bankom limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych dla rolników na rok 2020.

Inwestycje i przetwórstwo 

W ramach tej formy wparcia dla rolnictwa przewiduje się kredyty na sfinansowanie części kosztów inwestycji z linii: PR (kredyty na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów, RR (kredyty na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym), Z (kredyty na zakup użytków rolnych).
W tych przypadkach przewidziano:
•    limit akcji kredytowej w wysokości 125 mln zł,
•    środki w kwocie 0,8 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.

 

Kredyty po klęskach

Kolejny dział wsparcia to preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych z linii:  K0 i K02 (kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę) oraz DK01 i DK02 (kredyty dla dużych przedsiębiorstw na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych).
W tych przypadkach przewidziano:
•    limit akcji kredytowej w wysokości 83 mln zł,
•    środki w kwocie 1,8 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.

Kto i gdzie może się ubiegać?

O powyższe preferencyjne kredyty mogą ubiegać się rolnicy w: Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BNP Paribas Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, PEKAO S.A., Santander Bank Polska S.A.
Szczegółowe warunki i zasady udzielania kredytów dostępne są na stronie Agencji w zakładce „Pomoc krajowa”.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Fot.: Pixabay

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników