środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Prawie 200 mln złotych na wsparcie z Programu AgroEnergia

spot_img

Wysokie ceny energii są głównym powodem rosnących cen żywności i trudnej sytuacji w sektorze rolniczym. Zrównoważone rolnictwo ma temu zapobiec.

Dobra passa węgla za chwilę się skończy

Unia Europejska wprowadziła system handlu emisjami, która wpływa na ceny energii z węgla. Sposobem, który pozwala zaoszczędzić koszty związane z energią jest fotowoltaika. Po kilku latach użytkowania zwracają się koszty instalacji dzięki czemu w następnych latach prąd jest za darmo.  „Dzisiaj przejściowo jest tak, że węgiel jest cenny, bo podskoczyły ceny gazu, jednak w przyszłości gazociąg Nord Stream 2 będzie miał zupełnie inną opłacalność niż Nord Stream” – powiedział europarlamentarzysta, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Musimy zainwestować w biogazownie!

W opinii Artura Michalskiego, zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powinniśmy przejść w rozproszone źródła energii, ponieważ wtedy nie będą potrzebne aż tak ogromne środki na modernizację sieci.

Niedługo zostanie zaprezentowany program AgroEnergia, która będzie wspierała rozwój energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich. Będziemy skupiać się na biogazowniach i małych elektrowniach wodnych. Będzie to ogłoszone przez min. Kurtykę i min. Pudę. Pula wsparcia będzie wynosiła ok. 200 mln złotych” – zaznaczył zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Istvan Kulmany z Instytut Ekonomiki Rolnictwa Węgier dodał, że najlepszym rozwiązaniem przy decentralizacji energetyki na wsi jest właśnie budowa biogazowni. Na wsi najwięcej energii zużywa się na potrzeby maszyn z tego powodu  rolnicy powinni wykorzystywać biopaliwa zamiast paliw kopalnych. Niestety na ten moment barierą rozwojową biogazowni w Polsce jest brak dostępu do sieci dystrybucyjnej

Z ważnych jeszcze informacji Artur Michalski poinformował, że w poniedziałek  podpisana zostanie umowa z PSG dotyczącą rozwoju sieci i skoordynowania środków, by jak najlepiej zaopatrzyć tereny wiejskie w gaz.

źródło: forum-grodno.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x