niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Poznaniak siewnik w nowej odsłonię

spot_img

Na 140 rocznicę działalności firmy UNIA producent wprowadził na rynek nową wersję siewnika Poznaniak. Sprzęt jest oferowany o szerokości roboczej 2,5, 2,7 i 3,0 m i zbiornikiem odpowiednio 470, 470 i 510 l. Siewnik można zawiesić na agregacie Ceres (o szerokości roboczej 2,5, 2,7 i 3,0 m) by mieć zestaw uprawowo-siewny. Siewnik o szerokości roboczej 3 m waży z redlicami stopkowymi 620 kg. Więc jego masa nie jest duża co powoduje możliwość pracy z mniejszymi ciągnikami przy agregatowaniu zestawu uprawowo-siewnego. 

Fot. firmowe

Redlice są umieszczone w dwóch rzędach z dużym rozstawem co powoduje, że w czasie pracy na polach, gdzie zalegają resztki pożniwne nie dochodzi do ich blokowania się. Elementy umieszczające nasiona w glebie mogą one pracować do 7 cm głębokości. Producent oferuje do wyboru lekkie redlice stopkowe lub dwutalerzowe, przemienne redlice „SHELL”, które mogą być dodatkowo wyposażone w kółka kopiująco-dogniatające w rozmiarze 250×50 mm. Z takim wyposażeniem ziarno będzie położone na jednakowej głębokości nawet na polach mozaikowatych, a wschody roślin będą szybsze i bardziej wyrównane. Maksymalny docisk redlic „SHELL” wynosi 30 kG i jest on regulowany indywidualnie lub centralnie za pomocą obrotowej belki, która obracając się naciąga redlice.

We wszystkich modelach montowane są talerzowe redlice skrajne, które zachowują żądaną głębokość siewu za kołami jezdnymi. Ostatnim elementem jest zagarniacz klawiszowy ze sprężynowym indywidualnym dociskiem.  Siewnik ma również w szeroki podest oraz schodki, które ułatwiają dostęp do skrzyni załadunkowej. W siewniku Poznaniak zastosowano nową bezstopniową, trzykrzywkową skrzynię przekładniową wykonaną z żeliwa. Rama siewnika spoczywa na kołach o rozmiarze opon 165/70R14. W agregatowaniu siewnika z ciągnikiem pomaga ruchoma belka zaczepowa o szerokości 675 lub 825 mm.

Fot. firmowe

Producent w Poznaniaku zastosował zmienioną konstrukcję znaczników przejazdowych. Wyposażono jest w zabezpieczenie przeciążeniowe, które chroni ramię znacznika przed uszkodzeniami mechanicznymi w przypadku najechania na przeszkodę. Znaczniki przejazdowe są wyposażeniem opcjonalnym siewnika, jednak są niezbędne, gdy są zakładane ścieżki technologiczne, ponieważ czujniki zliczające przejazdy siewnika montowane są właśnie przy ramieniu znacznika. Siewnik można wyposażyć w sterownik STARTER SEED lub komputer PILOT SEED. Ten pierwszy automatycznie zlicza przejazdy oraz zamykania i otwierania ścieżek technologiczne. Natomiast komputer PILOT SEED ma licznik hektarów dzienny i sumaryczny, sygnalizację minimalny poziomu nasion w skrzyni, sygnalizuje czas pracy, wydajność, prędkość jazdy i awarię czujników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rośnie rynek przyczep

Siewnik Poznaniak jest oferowany w dwóch pakietach wyposażenia. Pakiet STARTER SEED, który zawiera sterownik STARTER SEED, ścieżki technologiczne elektryczne oraz hydrauliczne znaczniki przejazdu. Drugi pakiet zamiast sterownika STARTER SEEED posiada komputer PILOT SEED. Dodatkowym wyposażeniem siewników Poznaniak mogą być również hydrauliczne ścieżki technologiczne przedwschodowe (uruchamiane za pomocą sterowników), spulchniacze śladów przejazdowych ciągnika i oświetlenie drogowe. kg

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x