poniedziałek, 6 lutego, 2023

Postęp w sprawie Krajowej Grupy Spożywczej

spot_imgspot_img
-REKLAMA-spot_img

„Polski Cukier” trzonem holdingu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, prace nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej wchodzą w końcową fazę.
Szef resortu rolnictwa ogłosił zakończenie realizacji tego zadania podczas wczorajszych (15 września 2019 r.), Prezydenckich Dożynek w Spale.
Minister podjął decyzję, że trzonem Grupy ma być Krajowa Spółka Cukrowa „Polski Cukier”. Jan Krzysztof Ardanowski poinformował również, że spółka zostanie dokapitalizowana przez Skarb Państwa, co jak zaznaczył, zostało uzgodnione z rolnikami, akcjonariuszami, pracownikami i władzami spółki.

Kto wejdzie w skład KGS?

W skład Krajowej Grupy Spożywczej wejdą te zakłady, które uznane zostaną za niezbędne do stabilizowania rynków. W ten sposób powstanie narodowy holding.
Przypomnijmy: zadaniem Krajowej Grupy Spożywczej ma być stabilizacja, promocja i regulacja krajowego rynku rolno-spożywczego. Krajowa Grupa ma funkcjonować w oparciu o przepisy i mechanizmy obowiązujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szczególnym jej zadaniem będzie reagowanie na drastyczne spadki cen oraz wsparcie dla eksportu i innowacyjnej produkcji.

Trzon Krajowej Grupy Spożywczej

Dodajmy, że podstawowym sektorem gospodarki, w którym działa Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A jest przemysł cukrowniczy. Jednakże, GK KSC S.A. funkcjonuje też w czterech innych działach rynku rolno-spożywczego: przetwórstwie owocowo-warzywnym, przemyśle zbożowo-młynarskim, przemyśle ziemniaczanym i przemyśle cukierniczym.
W skład spółki wchodzi siedem cukrowni i zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory”. Krajowa Spółka Cukrowa S.A., to największy w Polsce i ósmy co do wielkości producent cukru w Europie.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.gov.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,379FaniLubię
9,855ObserwującyObserwuj
17,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników