sobota, 27 listopada, 2021
spot_img

Porywisty wiatr, deszcz, krupa śnieżna, grad…?

-REKLAMA-spot_img

Tym razem w prognozie pojawiła się inna niż zawsze mapa. Jest to mapa ukształtowania terenu w naszym kraju, które wywierać będzie szczególnie jutro bardzo duży wpływ na występowanie opadów deszczu i burz. Będzie to klasyczna sytuacja podczas zmiany pogody. Teraz napływa zimne powietrze z północy. Gdyby nasze Morze Bałtyckie było większe, cieplejsze, to wówczas efekt morza przyniósłby solidne opady deszczu do całego kraju. Ale tak się nie stanie z powodu małych gabarytów akwenu wodnego.

I tak od samego rana na obszarze zaznaczonym na mapie numerem „1” pojawiać się będą liczne, przelotne opady deszczu, od godzin południowych także gradu i krupy śnieżnej podczas których nawet zagrzmi. Największe sumy opadów są spodziewane w miejscu gdzie wymuszenie opadu będzie największe, czyli w okolicy Darłowa, Ustki, Łeby, Lęborka a w godzinach wieczornych w okolicy Fromborka, Tolkmicka, Elbląga, ujścia Wisły. Spadnie tutaj w ciągu doby około 3-10 milimetrów wody a w okolicy wyżej wymienionych miast do ponad 15 milimetrów wody. Dodatkowo pojawi się bardzo silny wiatr, który rozpędzi się do 70-80 km/h a w okolicy Darłowa, Ustki, Łeby, Rozewia do około 100 km/h. Wieczorem na wybrzeżu pojawi sie cofka- wody z Morza Bałtyckiego będą wtłaczane do rzek. Temperatura w nocy w tych regionach spadnie do +7/+9 stopni a w ciągu dnia osiągnie maksymalnie +10 stopni w Słupsku do +11/+13 stopni na pozostałym obszarze.

Obszar zaznaczony numerem „2”, będzie jutro najsuchszym miejscem w kraju. Mimo wszystko chmur na niebie od około godziny 9/00-10/00 będzie bardzo dużo. Jutro wystąpi arktyczne powietrze, widok chmur konwekcyjnych w takim powietrzu nadaje chmurom koloru granatowo-czarnego i wielu z was może przestraszyć. Ostatecznie z tych chmur spadnie przeważnie 0,1-3 mm deszczu. Tylko wybitnie lokalnie ( najbardziej prawdopodobne że tak będzie koło Suwałk, Łodzi i Wrocławia że spadnie do około 4-7 milimetrów w ciągu doby. Tutaj również pojawi się bardzo silny wiatr, który rozpędzi się do 40-70 km/h. Podejrzewam że opad rzędu 1-3 mm, spowoduje że ziemia na silnym wietrze szybko przeschnie i podejrzewam że pojawią się liczne zawieje piaskowe na lekkich, wzruszonych glebach. Temperatura o poranku spadnie tutaj do około +6/+8 stopni, natomiast w południe dobije do +14/+15 stopni.
Obszar zaznaczony numerem „3”. Tutaj pojawiaja się wyżyny i to szczególnie w ich obrębie jest szansa że jutro spadnie około 1-5 mm deszczu. Będzie to opad przelotny. Obok przelotnych opadów pojawi się również sporo słońca któremu potowarzyszy silniejszy wiatr w porywach do 20-45 km/h. Termometry w godzinach porannych pokażą około +4/+8 stopni, natomiast w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy +16 stopni.

Na terenie oznaczonym numerem „4” pojawi się znaczne wymuszenie opadów, szczególnie w godzinach popołudniowych. W górach sypać będzie śnieg, na Podhalu deszcz który okresami popada intensywniej- tutaj spadnie około 5-10 milimetrów wody- lokalnie do 15 mm. Natomiast na wyżynach oczekuje się niższych sum opadów bilansujących w granicy 4-8 milimetrów deszczu. Na Podhalu termometry dobiją do +5/+7 stopni, na wyżynach +13/+15 stopni. Wiatr umiarkowany, w porywach do 45 km/h, w górach porywisty, w porywach do ponad 70 km/h.

Tekst i fot. Łukasz Sieligowski

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,952FaniLubię
617ObserwującyObserwuj
9,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły