środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Ponad 8 miliardów euro dla rolnictwa

spot_img

Parlament i Komisja Europejska przyspieszają pomoc

Potęgująca się pandemia koronawirusa skłoniła Parlament i Komisję Europejską do podjęcia ważnej dla rolników decyzji. We wtorek (10 listopada br.), zawarto wstępne porozumienie dotyczące środków pomocowych dla rolników, producentów żywności i obszarów rolniczych, które wesprze ich w wychodzeniu z obecnego kryzysu.

Pomoc już w przyszłym roku?

Zgodnie z tym porozumieniem europejskie środki pomocowe trafią do rolników w 2021 i 2022 roku, a nie jak wcześniej zakładano w latach 2022-2024. A w tym:

– około trzydzieści procent z wynoszącej 8,07 miliardów Euro puli zostanie udostępnione w 2021 roku, a pozostałe 70% w 2022 roku,

– ogólnie, co najmniej 37% budżetu przeznaczone będzie na działania związane ze środowiskiem i klimatem,

– co najmniej 55% funduszy otrzymają młodzi rolnicy na elastyczną, zrównoważoną pod względem środowiskowym i cyfrową odbudowę swoich gospodarstw. Wsparcie dotyczyć będzie też m.in. budowania tzw. start-upów (czyli nowych i innowacyjnych przedsiębiorstw) oraz inwestycji w istniejące gospodarstwa rolne.

Do 100 tysięcy euro na start-upy!

Natomiast te działania rolników i przetwórców żywności, które realnie przyczyniają się do zrównoważonego i cyfrowego rozwoju, mogą być dofinansowywane nawet do kwot odpowiadających 75 procentom poniesionych kosztów. Z 70 do 100 tysięcy Euro zwiększono także najwyższą możliwą wysokość dofinansowań start-upów w ramach Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Ponadto, udział funduszy, które zostaną wydane na działania proekologiczne, nie będzie mógł być mniejszy od tego, który obecnie przeznacza się na ten cel w ramach unijnych programów rozwoju rolnictwa.

Bez obciążeń dla państw

Regułą ma być także większe dofinansowanie programów i projektów z funduszy UE bez wkładu z budżetów krajowych.

Ponadto na powyższe działania Unia Europejska zapewni nawet do stu procent środków dostępnych w dodatkowym budżecie pochodzącym z narzędzia rozwojowego pod nazwą: Next Generation EU. Przy czym, do tego mechanizmu państwa członkowskie Unii nie będą musiały dokładać się ze swoich budżetów krajowych.

Next GenerationUE w WPR

Treść planu odbudowy Next Generation EU zostanie włączona do regulacji przejściowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy WPR będą musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę UE przed jej wejściem w życie, czyli przed 1 stycznia 2021 roku.

Powyższe polityczne porozumienie czeka obecnie na oficjalne zatwierdzenie przez Parlament i Radę UE. Powinno to nastąpić już w nadchodzących tygodniach.

Źródło: Parlament Europejski
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x