poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

NFOŚiGW dołożyło do budżetu „Mój Prąd” 100 milionów zł

spot_img

Chociaż wnioskodawcy wyczerpali już blisko miliardową pulę środków przeznaczonych pierwotnie na nabór wniosków w ramach Programu „Mój Prąd”, to instytucja wdrażająca – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie kończy ich przyjmowania. Wręcz przeciwnie – NFOŚiGW dołożyło do budżetu Programu 100 milionów zł, o które można się ubiegać do 18 grudnia br.

Już 200 tysięcy wniosków

Jak zauważa NFOŚiGW zainteresowanie fotowoltaiką i wnioskami o dotacje w kwocie do 5 tys. zł, jest ogromne. Do Narodowego Funduszu wpływają wnioski zarówno z obszarów wiejskich jak i miejskich. O powodzeniu programu, zdaniem Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki, przesądza możliwość poczynienia znaczących oszczędności w domowych i gospodarskich budżetach. 

Do 6 listopada br. do NFOŚiGW wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego Prądu”.

1,2 gigawata z nowych instalacji

Łączna moc instalacji ze złożonych dotychczas wniosków to1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW, czyli największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), Program „Mój Prąd” sfinansuje ponad 300 tego rodzaju inwestycji. Inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach „Mojego Prądu” mają się też przyczynić do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok.

Następne 20 tysięcy gospodarstw

Dodatkowe 100 mln zł  to szansa dla kolejnych 20 tys. wnioskodawców. Program będzie też kontynuowany w 2021 r. Nowa odsłona ma dać potencjalnym beneficjentom jeszcze szerszy wachlarz możliwości.

Jak zapewnia NFOŚiGW „Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest posiadanie kompleksowej umowy regulującej kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji. Więcej informacji o Programie i warunkach naboru opublikowano na stronie NFOŚiGW.

Źródlo: NFOŚiGW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x