czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Ponad 19 milionów złotych dla Poznańskiej Hodowli Roślin! Co przyniesie nowy projekt?

spot_img

Poznańska Hodowla Roślin, w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju FENG – Ścieżka SMART, została uhonorowana niemal 19 milionami złotych na ambitny projekt innowacyjny mający rewolucjonizować polskie rolnictwo. Całkowity koszt projektu, który nosi nazwę „Innowacje w procesach i metodach w hodowli zbóż i roślin strączkowych dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju w zmieniających się warunkach klimatycznych”, wynosi blisko 34,9 miliona złotych.

Kluczowy projekt dla polskiego rolnictwa w zmieniających się warunkach klimatycznych

Realizacja tego przedsięwzięcia jest kluczowa z perspektywy przyszłościowego rozwoju rolnictwa w Polsce. W obliczu coraz bardziej nieprzewidywalnych warunków klimatycznych oraz rosnących wymagań rynkowych, konieczne staje się stworzenie nowych, bardziej odpornych odmian roślin. Poznańska Hodowla Roślin planuje skoncentrować się na opracowaniu roślin, które nie tylko lepiej przystosują się do zmieniającego się klimatu, ale również poprawią efektywność produkcji rolnej.

Projekt zakłada wprowadzenie do krajowego rejestru kilku nowych odmian roślin, które zostaną opracowane w ramach dofinansowanego przedsięwzięcia. Proces ten wspierać będą nowoczesne metody selekcji i stabilizacji genetycznej, wykorzystujące zaawansowane narzędzia molekularne. Dodatkowo, innowacyjne podejście obejmie także hodowlę in vitro zbóż ozimych oraz wykorzystanie dronów do zarządzania uprawami, co zwiększy precyzję działań i adaptację do nowych warunków.

„Naszym celem jest nie tylko zapewnienie stabilności żywnościowej Polski, ale także podniesienie standardów agrotechnicznych zgodnie z zasadami Europejskiego Zielonego Ładu”, mówi przedstawiciel Poznańskiej Hodowli Roślin. Dzięki wsparciu finansowemu nie tylko z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ale także z Funduszu Badań i Rozwoju Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej, projekt ma zapewnioną stabilność finansową do 2029 roku.

Innowacje w hodowli roślin proponowane przez Poznańską Hodowlę Roślin mają na celu nie tylko zwiększenie wydajności produkcji rolniczej, ale także dostosowanie jej do zmieniających się warunków globalnych. „To niezwykle ważny krok naprzód w kierunku nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa, które może stać się wzorcem dla innych krajów europejskich” – podsumowuje przedstawiciel PHR.

Dzięki tym innowacjom Polska może wzmocnić swoją pozycję na międzynarodowej scenie rolniczej, promując zaawansowane technologie i strategie zrównoważonego rozwoju. Poznańska Hodowla Roślin stoi na czele tego przełomowego projektu, mającego potencjał odmienić przyszłość polskiego rolnictwa na lepsze.

źrodło: Głos Wielkopolski

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x