sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Niski popyt na wieprzowinę i wysyp ognisk ASF wpływa na ceny świń

spot_img

W ostatnich tygodniach Polska doświadcza spadku popytu na wieprzowinę, który jest częściowo wynikiem niesprzyjającej pogody dla grillowania. Zakłady mięsne zmuszone zostały do obniżenia cen skupu tuczników, co doprowadziło do ich spadku o 10 eurocentów, osiągając poziom 2,10 €/kg (wbc).

Niepogoda i sportowe wydarzenia wpłynęły na spadek popytu na wieprzowinę w Europie

Chłodna i deszczowa aura nie sprzyjała typowym letnim aktywnościom, co przełożyło się na niższe zainteresowanie mięsem. Sytuacja ta jest zgodna z trendem obserwowanym w Niemczech, gdzie ceny wieprzowiny gwałtownie spadły z powodu nadwyżki podaży nad popytem.

Europejskie Mistrzostwa w piłce nożnej oraz początek wakacji nie spowodowały wzrostu sprzedaży mięsa, jak można było się spodziewać. Niemcy tradycyjnie wyjeżdżają na wakacje na południe Europy, co dodatkowo obniża krajowy popyt na wieprzowinę. Wzrost konsumpcji mięsa wieprzowego w Hiszpanii w sezonie letnim może delikatnie podnieść popyt na żywiec w tym kraju, ale nie wystarczy to, by zrównoważyć obecne nadwyżki na rynku.

Wysyp ognisk ASF. Szczególnie trudna sytuacja w Wielkopolsce

Niepokojącym zjawiskiem jest także wzrost liczby ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), zwłaszcza w Wielkopolsce. Do początku lipca odnotowano już 17 takich przypadków, co zwiększa obawy przed sezonowym nasileniem się tego wirusa w chlewniach. Obszary dotknięte ASF znajdują się w strefach czerwonych, co wiąże się z dodatkowymi restrykcjami dotyczącymi przemieszczania świń oraz ograniczeniami co do kierowania mięsa na rynek. Hodowcy z tych obszarów muszą stawić czoła niższym cenom oferowanym za ich żywiec, które obecnie oscylują o kilkadziesiąt groszy niżej niż w pozostałych regionach kraju.

Do tej pory rząd nie podjął decyzji o rekompensowaniu strat hodowcom wynikłych z niższych cen skupu wieprzowiny ze stref czerwonych, co stwarza dodatkowe wyzwania dla lokalnych producentów. Perspektywy na przyszłość są niepewne, z obawami o możliwe dalsze spadki cen, szczególnie w kontekście potencjalnych restrykcji handlowych związanych z chińskimi cełami na unijną wieprzowinę.

źródło: POLPIG

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x