sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Pomoc dla grup producentów. Nawet 100 tys. euro rocznie

Do 31 maja br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pieniądze pochodzą z budżetu Unii Europejskiej w ramach PROW 2014-2020.

5 lat wsparcia 

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania. Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9, w trzecim – 8, w czwartym – 7 i w piątym – 6. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznania wsparcia.

Kto może się ubiegać?

O pomoc mogą ubiegać się nowe grupy producentów rolnych, czyli te, które w sposób prawnie uznany, działają od 18 sierpnia 2020 r. Grupy te składać się muszą z osób fizycznych  prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą też starać się organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Wsparcia nie mogą natomiast otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Osobowość prawna i plan

Warunkiem podstawowym udziału w naborze jest także uzyskanie przez grupę osobowości prawnej wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców. Następny krok nowych grup to złożenie wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym. Tego rodzaju dokumentację składa się u dyrektorów właściwych oddziałów regionalnych ARiMR. Od daty prawnego uznania na potencjalnym beneficjencie spoczywa obowiązek realizacji zatwierdzonego planu biznesowego. Dopiero wtedy grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. 

Gdzie kierować wnioski? 

Wnioski o przyznanie dofinansowania należy składać do właściwego terenowo dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, np. za pośrednictwem wrzutni.

Już 727 rolniczych grup

Dodajmy, że w rejestrach prowadzonych przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR odnotowano już 727 grup producentów rolnych posiadających status uznania.

A do tej pory w ramach PROW 2014-2020 sfinalizowano osiem naborów wniosków o wsparcie finansowe na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Łącznie wpłynęło 487 wniosków. Dla 464 z nich ARiMR wydała decyzję o przyznaniu pomocy na ogólną kwotę blisko 632 mln zł. 

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x