Niskie temperatury podczas weekendu majowego i utrzymujące się obostrzenia sprawiły, że sezon grillowy został opóźniony. Ponadto rzeźnie w Niemczech były zmuszone do ograniczenia mocy ubojowych na skutek zachorowania pracowników na Covid-19. Biorąc pod uwagę fakt, że niemiecka wieprzowina nadal jest pozbawiona możliwości wywozu do wielu krajów azjatyckich, sytuacja wielu hodowców staje się nie do zniesienia.
Efekt domina
Po chwilowym spadku ceny tuczników na niemieckiej giełdzie, rynek powrócił do równowagi. W dniu 28/04/2021 w notowaniach VEZG cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,42 €/kg (wbc). Niestety okazjonalna obniżka znalazła odbicie w wielu krajach unijnych. „Według ISN obniżki cen skupu tuczników zostały pojawiły się w Belgii (-9 ₵/kg), Holandii (-7₵/kg), Austrii (-4₵/kg).” – informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej.
Wyjątkiem okazała się Hiszpania gdzie ceny za wbc wyniosły 1,92 €/kg. Powodem utrzymujących się od dłuższego czasu wysokich stawek jest wzmożony eksport do krajów azjatyckich. Cena pozostała niezmieniona również w Danii. Jedyny wzrost cen dotyczył Francji, w której niska podaż żywca wywiera presje na kwoty oferowane w skupach
Polski rynek bez zmian
W kraju punkty skupujące oferują średnio 4,65 zł/kg żywca oraz 6,25 zł/kg za klasę. Przy ostatnim nagłym wzroście kosztów produkcji opłacalność produkcji pozostawia wiele do życzenia. Obecnie wiele hoteli i restauracji pozostaje zamkniętych, jednak nadchodzące dni przyniosą odmrożenie gospodarki w tym również kanału HoReCa. Imprezy weselne i komunie, mogą poprawić popyt na wieprzowinę.
źrodło:kzp-ptch.pl