niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Główny Lekarz Weterynarii uspokaja rolników

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka odniósł się do treści opublikowanego 15 kwietnia br.  rozporządzenia Wykonawczego Komisji Europejskiej (2021/605 z 7 kwietnia 2021r.), ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF). Główny Lekarz wyjaśnia, że wbrew obawom wyrażanym m.in. przez organizacje hodowców trzody chlewnej, nowe unijne przepisy wprowadzają kilka ułatwień pod względem możliwości przemieszczania świń z gospodarstw zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy. Warunkiem jest jednak spełnienie określonych weterynaryjnych wymagań.

Jakie to zmiany?

Jak informuje GLW do najważniejszych zmian należą:
– rezygnacja z obligatoryjnych badań laboratoryjnych krwi świń na obszarach cyrkulacji wirusa ASF u dzików lub trzody chlewnej,
– brak konieczności kontroli wszystkich gospodarstw w promieniu 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają  być poza obszar stwierdzania ognisk ASF u świń,
– w przyszłości możliwość z rezygnacji z badania klinicznego świń na 24 h przed wysyłką z gospodarstwa.

Tylko dwa nowe elementy

Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia też, że wymogi weterynaryjne wprowadzone w nowym rozporządzeniu KE oparte są na już istniejących zasadach bioasekuracji. Nowe są natomiast dwa elementy: konieczność ogrodzenia minimum budynków, w których utrzymywane są świnie i przechowywana jest pasza oraz ściółka. Drugi nowy element to wymóg posiadania tzw. „Planu bezpieczeństwa biologicznego”, zawierającego opis podstawowych czynności, które podjąć należy w gospodarstwach w dla ich ochrony przed wnikaniem wirusów ASF. Główny Lekarz Weterynarii dodaje, że plan ten zawiera znane już hodowcom elementy, takie jak: konieczność zmiany obuwia i ubrania roboczego przy wejściu do budynków inwentarskich, jak i nowe w brzmieniu ale znane już wcześniej zasady podziału na tzw. strefę czystą, czyli budynki w których przebywają świnie i przechowywana jest pasza, a także strefę brudną czyli np. podwórko, magazyny sprzętu rolniczego i część socjalną gospodarstwa, gdzie mogą przychodzić goście z zewnątrz. 

Bez nagłej egzekucji!  

Dr lek. wet. Bogdan Konopka zapewnia też, że stale współpracuje ze związkami reprezentującymi hodowców świń oraz przetwórców mięsa wieprzowego, skupionymi wokół „Branżowego Porozumienia  ds. Walki z ASF”. Cel kontaktu  to wypracowanie najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących wdrożenia 2 nowych wymogów KE. GLW informuje także, że opracowano już wzory dokumentów pomocnych przy wdrażaniu nowych norm ze szczególnym uwzględnieniem mniejszych hodowców świń i lekarzy weterynarii. Natomiast obecnie, jak zapewnia GLW, dla zachowania gwarancji bezpieczeństwa epizootycznego w handlu, przy przemieszczaniu świń, w dalszym ciągu obowiązują zasady stosowane przed publikacją nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej.
 
Źródło: GLW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x