wtorek, 28 listopada, 2023
spot_img

Czy to już koniec stabilizacji na rynku paliw?

spot_img

Notowania ropy ruszyły w górę w pierwszym tygodniu maja w nadziei na szybkie odrodzenie popytu na paliwa. Jednocześnie osłabił się złoty, co razem wpłynęło na wyższe ceny paliw w cennikach hurtowych. Na razie na stacjach paliw ceny benzyn i ON pozostają stabilne. W połowie 18-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw odpowiednio 5,25 i 5,19 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia wymienionej benzyny spadła o 1 gr/l, a cena diesla nie zmieniła się siódmy tydzień z rzędu. Od początku tego roku wymienione paliwa podrożały o ok. 70 gr/l.

Zadowoleni mogą być posiadacze aut z instalacją gazową. LPG potaniał w ostatnim tygodniu aż o 12 groszy i kosztuje teraz średnio 2,39 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 05-05-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,58 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 5,26 zł/l (-1 gr/l);

• ON: 5,19 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 2,39 zł/l (-12 gr/l).

Olbrzymia zmiana cen paliw  w skali roku ma duży udział w rocznej inflacji. W maju 2020 ropa i paliwa notowały swoje wieloletnie minima, podczas gdy teraz surowiec jest znacznie droższy niż przed pandemią.

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach I kwartał 2021 rok przyniósł dalszy wzrost cen benzyny 95 i mniejszy diesla. Tegoroczne maksima obydwa paliwa zaliczyły w połowie marca (śladem drożejącej ropy). Wzrosty w dużej części wynikały też z osłabienia złotego wobec głównych walut (kurs eur/pln był wtedy najwyższy od 9 lat). Końcówka marca przyniosła lekkie przeceny i wreszcie stabilizację trwającą do teraz (05.05.2021).

W połowie 18-go tygodnia 2021 średnia marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wyniosła 24 gr/l, a w przypadku Pb95 – 23 gr/l. W pierwszej połowie marca marże te były zerowe lub lekko ujemne.

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

RYNEK ROPY

Notowania ropy przebiły we wtorek  (04.05.2021) marcowe (kilkunastomiesięczne) szczyty. Ostatnim wzrostom cen sprzyja rozmrażanie gospodarek w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz perspektywa wznowienia działalności turystycznej. Do wzrostu przyczyniły się też ostatnie dane pokazujące spadek zapasów ropy w USA.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x