poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polska znowu jest krajem wolnym od grypy ptaków

spot_img

Producenci drobiu długo wyczekiwali tej decyzji. Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ostatnie 35 ognisko HPAI u drobiu stwierdzone było we wrześniu w gospodarstwie hodującym różne gatunki ptactwa.

Polska znowu jest krajem wolnym od grypy ptaków
zdj:pixabay

Zagrożenie grypą ptaków w Polsce minęło

Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o publikacji deklaracji, złożonej do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania). 

Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji. Tytuł wolnego kraju od HPAI to dla polskich producentów mięsa drobiowego ważna chwila, bowiem wpływa to bezpośrednio na ceny, także poprzez możliwy eksport. Te od kilku tygodni mozolnie wzrastają, a ta zmiana pozwoli przyspieszyć dynamikę wzrostu cen i być może, lada moment na wolnym rynku średnia cena za kilogram brojlera wróci do 6 zł/kg. Pozostaje tylko czekać na decyzje Państw.

źródło:wetgiw

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x