niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

„Polska wieś XXI” – jakie tematy będą poruszane na tegorocznym kongresie?

spot_img

Polska wieś ewoluuje i rozwija się z każdym rokiem, a ten proces jest wynikiem zmian, które częściej zachodzą w otaczającym rolnictwo środowisku, niż w samym rolnictwie. Druga edycja wydarzenia „POLSKA WIEŚ XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa” ma na celu zaprezentowanie aktualnych wyzwań i możliwości dla wiejskiej Polskim, a także pozwoli wypracować wspólne wnioski i rekomendacje.

źródło: Materiały prasowe

Różne aspekty bezpieczeństwa głównym tematem debaty

Podczas wydarzenia ma zostać poruszony każdy aspekt nurtujący zarówno samych rolników, jak i przedstawicieli organizacji oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich został poruszony. W tym roku debaty odniosą się do tematyki bezpieczeństwa w różnych jego aspektach. W obliczu wybuchu wojny w Ukrainie zwrócona zostanie uwaga na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko naszego kraju, ale również na terenie całej Europy i świata, rozumiane jako dostępność ilościowa żywności, jak i jej przystępność cenowa, która jest coraz większym problemem dla wciąż rosnącego odsetka.

Biogaz w rolnictwie: innowacje, dochody i ochrona środowiska

Podczas wydarzenia poruszona zostanie także kwestia suwerenności energetycznej, szczególną uwagę zwróci się na wykorzystanie biogazu oraz budowę biogazowni na obszarach wiejskich. Biogazownie, oprócz źródła dywersyfikacji energetycznej, dają również możliwość zwiększenia dochodów dla sektora rolnego i wprowadzają innowacje, a także redukują emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie. W merytorycznej części debat poruszone zostaną również tematy dotyczące finansowania inwestycji oraz zarządzania ryzykiem w ramach działalności rolniczej.

Ewaluacja w sektorze rolnym

Innowacje i młodzi rolnicy – klucz do przyszłości polskiego rolnictwa

W polskim rolnictwie rozwija się tendencja dostosowywania się do wymagań rynku i konieczności efektywnego wykorzystywania zasobów naturalnych, takich jak woda i gleba. Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i badań zwiększających efektywność gospodarstwa rolnego wpływa na rozwój działań rozwojowych. Europejski Zjazd Młodych Rolników, który odbędzie się podczas Kongresu, pozwoli poznać potrzeby nowego pokolenia rolników, które związało swoje życie z produkcją żywności i gospodarowaniem obszarami wiejskimi w warunkach dynamicznie zmieniającego się świata.

Ludzie – najważniejszy zasób wsi

Od wieków rolnicy stanowili fundament gospodarstwa rolnego, lecz w dzisiejszych czasach maszyny coraz bardziej zastępują pracę człowieka. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na wieś jako całą społeczność zamieszkującą teren wiejski. Podczas Kongresu eksperci będą omawiać politykę społeczno-kulturalną wsi oraz wykorzystanie przez społeczność wiejską infrastruktury edukacyjnej i zdrowotnej. W ramach debat zostanie również poruszony temat wizerunku rolnika w społeczeństwie i sposobu, w jaki jego praca jest postrzegana przez inne grupy społeczne.

Kiedy i gdzie odbędzie się tegoroczny kongres POLSKA WIEŚ XXI?

W poprzedniej edycji kongresu udało się przełamać podziały i spojrzeć na przyszłość wsi z różnych perspektyw. Tegoroczna edycja „POLSKA WIEŚ XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa” odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia 2023 w Hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie i będzie okazją dla wszystkich, którzy chcą aktywnie przyczynić się do lepszej przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia i rejestracji znajdują się na stronie kongresu: https://kongrespolskawies.pl/pl

źródło: Kongres Polska Wieś

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x