poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polska wieś w obliczu Zielonego Ładu. O wyzwaniach w rolnictwie na Kongresie Polska Wieś XXI

spot_img

W obliczu konieczności dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i energii, a także zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, jak i w Europie dyskusje prowadzone na Kongresie Polska Wieś XXI są szczególnie istotne.

Punktem wyjścia do dwudniowych obrad są założenia i cele Zielonego Ładu. Przed polskimi rolnikami, ale również jednostkami samorządowymi oraz instytucjami państwowymi stoi szereg wyzwań związanych z zapewnieniem dostępu do bezpiecznej i produkowanej w sposób zrównoważony żywności. Okazuje się, że polska wieś ma duże szanse, by zarabiać przy okazji na produkcji energii ze źródeł odnawianych.

Produkcja biogazu na wsi może w znaczący sposób podnieść rentowność gospodarstw

Bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe powinny stanowić priorytet obecnie prowadzonych prac rządowych i ten postulat wybrzmiewa wielokrotnie podczas pierwszego dnia Kongresu. Polska wieś i krajowe rolnictwo ma ogromny potencjał produkcyjny jeżeli chodzi o produkcję biogazu, potrzebne są jednak odpowiednie regulacje. Biogaz stanowi idealne uzupełnienie energii produkowanej z farm solarnych i wiatrakowych, szczególnie w okresach, gdy nie ma słońca i wiatru.

Polska jest największym producentem obornika w Europie – w krajowych gospodarstwach rocznie gromadzi się ok. 100 mln ton tego nawozu, a każda pryzma obornika to swoista biogazownia. Potencjał jest zatem ogromny, potrzebne są jednak zmiany.

Gleba i woda – jak zadbać o najcenniejsze zasoby naturalne?

Nie można jednak mówić o produkcji żywności i wykorzystaniu biomasy rolniczej bez dbałości o glebę, zasoby wodne i środowisko. Zdaniem byłego Ministra Rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, obserwowany jest wśród rolników regres wiedzy o glebie i sposobach na poprawę jej żyzności. Niezbędny jest powrót do metod gospodarowania, jakimi uprawiali rolę nasi dziadkowie – opartymi o prawidłowy płodozmian, ukierunkowanymi na podnoszenie zawartości materii organicznej i magazynowanie wody poprzez systemy małej retencji.

Rolnictwo 4.0

W realizacji celów zrównoważonego rolnictwa pomocne mogą być cyfrowe rozwiązania Rolnictwa 4.0. Precyzyjna uprawa, minimalizacja zabiegów uprawowych oraz dbałość o pokrycie roślinnością naszych pól to jedne z rozwiązań pozwalających na minimalizację negatywnych skutków erozji gleb.

Wyzwania w polskim rolnictwie

O wyzwaniach i aktualnych problemach polskiego rolnictwa w rozmowie specjalnie dla naszej redakcji podczas wydarzenia Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa mówił więcej Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x