sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jak młodzi ludzie mogą pomóc w ratowaniu naszej planety? Relacja z warsztatów Sustainability Talks zorganizowanych przez Bayer

spot_img

Wystartowały „Sustainability Talks” czyli cykl otwartych, bezpłatnych szkoleń połączonych z warsztatami dla studentów i studentek, podczas których młodzi ludzie zapoznają się z wybranym tematem z zakresu zrównoważonego rozwoju, poznając go z perspektywy nauki oraz dobrych praktyk biznesu. 

zdj: Bayer

Zrównoważony rozwój w rękach młodych

Czy wiecie, że do 2050 roku północna część Polski może zostać zalana przez Morze Bałtyckie.  To prawdopodobny scenariusz, który może być efektem podnoszenia się wód w skali globalnej w wyniku zmian klimatu. Trzeba działać natychmiast. W szczególności, to młodzi ludzie odgrywają ważną rolę w popularyzacji stylu życia opartego na zrównoważonym rozwoju. Właśnie do nich adresowane są warsztaty „Sustainability Talks”, organizowane przez Bayer. Pierwsza edycja zgromadziła 50 studentów i studentek z 15 uczelni z całego kraju, a przygotowana we współpracy z prof. dr. hab. Tymonem Zielińskim, oceanografem i fizykiem atmosfery oraz zespołem Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach z Instytutu Oceanologii PAN. Każde spotkanie skupiało się na konkretnych danych dotyczących oceanów i zmian klimatu, a efektem były autorskie kreatywne pomysły studentów i studentek, którzy zdobyli praktyczną wiedzę i rozwijali umiejętności.

“ By utrzymać dzisiejszy styl życia, ludzkość potrzebowałaby aż trzech planet. Mamy tylko jedną – i nie ma już czasu: trzeba działać tu i teraz. W przeciwnym razie jakość życia za 20-30 lat drastycznie spadnie. Dostęp do żywności czy do opieki zdrowotnej może być dużo trudniejszy”. – mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer 

Sytuacja jest alarmująca: mieszkańcy Polski coraz silniej będą odczuwali negatywne skutki zmian klimatu

“Za nieco ponad dwie dekady północ Polski, w tym Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Elbląg oraz ich okolice, mogą zostać zalane wodami Bałtyku. Przy takim scenariuszu nowy przekop Mierzei Wiślanej może prowadzić do portu, który znajdzie się pod wodą – prognozuje prof. dr hab. Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – To realny scenariusz. Zmiany klimatu wpływają na globalny wzrost poziomu wód. A to tylko jedna z konsekwencji, którą odczujemy w Polsce. Dlatego trzeba już dziś współpracować z najmłodszym pokoleniem nad zmianą stylu życia. To świetni, kreatywni ludzie – pełni pomysłów i innego podejścia, którym my – starsze generacje – możemy się inspirować„.

źródło: Bayer

Szokujące dane dotyczące konsumpcji i wody

Ważnym elementem spotkania było poznawanie śladu wodnego – czyli wielkości zużycia wiążącego się z wytworzeniem danego produktu. Profesor Zieliński przedstawił alarmujące dane, z których wynika, że stworzenie jednej kurtki z poliestru pochłania aż 18 000 litrów wody, kilograma czekolady – 17 000, wołowiny – 15 000, a pary jeansów – 8 000. Dlatego tak istotne jest ograniczenie konsumpcji, unikanie marnowania żywności i podejmowanie świadomych wyborów w życiu codziennym z uwzględnieniem kosztów środowiskowych. Zachęcano uczestników do zastanowienia się nad sensownością korzystania z promocji oferujących kilka produktów za atrakcyjną cenę i refleksji nad potrzebą posiadania dodatkowych rzeczy.

“Cieszę się, że trafiłam na warsztaty – mówi Julia z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, która o spotkaniu dowiedziała się z uczelnianej listy dyskusyjnej – Bardzo interesuję się zrównoważonym życiem i szukam dodatkowych informacji na ten temat. Dziś zaskoczyły mnie informacje o tym, że część Polski może znaleźć się pod wodą. Właśnie dlatego trzeba działać już teraz i tak naprawdę każdy z nas może coś zrobić, nawet małymi kroczkami”.

Talenty studenckie w akcji: jak zainspirować milion ludzi do troski o oceany i klimat?

Studenci podczas sesji warsztatowej i networkingowej poświęcili czas na opracowanie projektów, które miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie: jak zainteresować milion ludzi tematyką oceanów i zmian klimatu? Pracując w grupach, udało im się opracować wiele interesujących pomysłów, a wśród nich pomysł gry familijnej popularyzującej różne obszary zrównoważonego rozwoju – uzyskał on największą liczbę głosów uczestników. Dzięki współpracy z organizatorami studenci będą mieli możliwość zaprezentować swój projekt w przestrzeni publicznej.

To jednak nie koniec tej inicjatywy. Już za kilka miesięcy planowany jest kolejny warsztat z cyklu Sustainability Talks. Ta wartościowa inicjatywa jest organizowana przez Bayer Polska w ramach programu #ThankYouScience, który ma na celu propagowanie zaufania do nauki i popularyzację wiedzy naukowej wśród społeczeństwa. Możemy jedynie wyobrażać sobie, jakie projekty i inicjatywy wyniosą uczestnicy z tej sesji warsztatowej. Czekamy z niecierpliwością na efekty! A wy?

źródło: Bayer

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x