czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Jak Bayer widzi rolnictwo regeneratywne?

spot_img

11 czerwca podczas konferencji polowej zorganizowanej w Centrum Doradztwa Technicznego w Sławkowie na terenie gospodarstwa Romualda Wiśniowskiego firma Bayer ogłosiła otwarcie Agronomy Excellence Center w Chlewiskach, a także zaprezentowała nowości w ofercie odmian rzepaku, ochronie herbicydowej kukurydzy oraz ochronie fungicydowej zbóż.

Innovation HUB w Chlewiskach

Naszym celem w Innovation Hub w Chlewiskach jest projektowanie najlepiej zintegrowanych rozwiązań dla naszych klientów. Łączymy pracę działów Field Solution, Market Development i Hodowli aby opracowywać innowacyjne rozwiązania dostosowane do zmieniających się warunków. Chcemy w ten sposób umożliwić naszym klientom produkcję w bardziej wydajny i zrównoważony sposób – mówił Sławomir Kaszubowski, szef Agronomic Operation Bayer Crop Science.

Sławomir Kaszubowski, szef Agronomic Operation Bayer Crop Science

Wybór lokalizacji Agronomy Excellence Center w Chlewiskach, tzw. Innovation HUB nie jest przypadkowy. Chlewiska położone są w Wielkopolsce, która należy do regionu, gdzie od kilku lat narasta problem suszy. Dla zespołu ekspertów Bayer Crop Science jest to wyzwanie i szansa, aby testować nowe odmiany i rozwiązania w stresowych warunkach. Prace Innovation HUB obejmą m. in. rozwiązania w zakresie upraw nowej generacji oraz hodowli hybrydowych odmian kukurydzy i rzepaku, a w przyszłości także innych gatunków roślin uprawnych, jak również wprowadzanie cyfryzacji i automatyzacji procesów agronomicznych z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań cyfrowych (np. FieldView), precyzyjnych programów aplikacji nawozów i środków ochrony roślin czy monitoringu satelitarnego.

Jak podkreśla Laercio Bortolini, szef Działu Crop Science w Bayer na Polskę, kraje bałtyckie, Czechy, Słowację oraz Ukrainę, nie ma jednego słusznego rozwiązania, które jest idealne dla każdego. Rolnik potrzebuje całego systemu, łączącego rozwiązania zapewniające wysoki plon i stabilne dochody, przy jednoczesnych korzyściach dla środowiska i poprawie stanu gleby, czyniąc gospodarstwo odporne na zmiany klimatu.

Rolnictwo regeneratywne – wizja firmy Bayer dotycząca przyszłości

– Intensyfikacja rolnictwa negatywnie wpływa na środowisko i nasz klimat. Przyczyniają się do tego emisje z rolnictwa. Ofiarami tej zmiany są także rolnicy. Muszą oni stawić czoła nieregularnym i ekstremalnym zjawiskom pogodowym, które zagrażają ich dochodom oraz światowym dostawom żywności. Rolnictwo regeneratywne to wizja firmy Bayer dotycząca przyszłości. Chcemy proaktywnie wchodzić w ochronę zasobów środowiskowych i dostarczać rolnikom rozwiązania dla takiego systemu – mówiła Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w firmie Bayer na Polskę, kraje bałtyckie, Czechy i Słowację.

Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w firmie Bayer na Polskę, kraje bałtyckie, Czechy i Słowację.

Nie ma obecnie jednej wspólnej definicji rolnictwa regeneracyjnego. Dla firmy Bayer oznacza to optymalizowanie i zmniejszanie nakładów na produkcję i proaktywne tworzenie korzyści dla przyrody poprzez regenerowanie elementów środowiska naturalnego.

Wizja firmy zakłada realizację tych założeń poprzez łączenie różnych kierunków prac badawczych, które obejmują m. in. biotechnologię i hodowlę roślin nowej generacji, systemy smart, zrównoważoną ochronę roślin z wykorzystaniem molekuł o nowych profilach i środków biologicznych, optymalizację żywienia roślin a także rolnictwo węglowe i cyfrowe – oparte na przetwarzaniu danych.

Precyzyjny siew rzepaku z zaprawą Acceleron® Precision

Na nadchodzący sezon zasiewów rzepaku ozimego firma Bayer zaprezentowała w Sławkowie kluczowe odmiany z marki Dekalb: m.in. DK Exaura, DK Expose, DK Exima, DK Exbury oraz DK Excited.

Od tego sezonu nasiona kluczowej odmiany DK Excited dostępne będą także w wersji otoczkowanej – zaprawione w technologii Acceleron® Precision. To komplet zapraw Buteo Start i Scenic Gold, wzbogaconych o Zinc Boost, dodatek mikroelementowy w postaci cynku. Zaprawa Acceleron® Precision gwarantuje jednolite wyrównanie nasion o średnicy w zakresie 2,2 -2,4 mm, co zapewnia precyzyjny siew punktowy rzepaku. Przy takiej wielkości i wyrównaniu nasion rolnik ma pewność, że każde nasiono jest zasysane pojedynczo do jednego otworu tarczy wysiewającej.

Z kolei dodatek cynku w zaprawie nasiennej bezpośrednio wpływa na wigor, wspomaga wczesny rozwój korzeni i stymuluje produkcję biomasy. Rośliny zaprawione Zinc Boost produkują więcej auksyn, co wpływa na silniejszy rozwój systemu korzeniowego, jak również na wzrost biomasy nadziemnej. Widoczna jest poprawa jakości wschodów oraz dostępu młodych siewek rzepaku do składników pokarmowych i wody w glebie dzięki większej masie korzeniowej.

EXAVANCE – wcześnie kwitnąca odmiana pułapkowa, czyli nowe podejście do ochrony przed szkodnikami rzepaku

Podczas konferencji polowej firma zaprezentowała ciekawe podejście do walki ze szkodnikami w uprawie rzepaku ozimego. Jest to odmiana Exavance, mieszaniec rzepaku ozimego, którego najistotniejszą cechą jest zdecydowanie wcześniejszy, nawet do 10-12 dni, szybszy termin kwitnienia względem standardowych odmian mieszańcowych rzepaku ozimego. Wysiew Exavance stanowi naturalny wabik szkodników, które przyciągają intensywnie kwitnące rośliny. W ten sposób największa presja ze strony słodyszka rzepakowego skupiona jest na tych roślinach, ograniczając nalot szkodników na odmianę główną, dając tym samym informację rolnikowi o konieczności wykonania zabiegu insektycydowego.

Odmiana Exavance sprzedawana jest w workach po 100 tys. nasion i można ją wysiewać na dwa sposoby: mieszając nasiona odmiany pułapkowej z odmianą główną w proporsji 1 worek Exavance z 1 workiem odmiany głównej (ok. 7-10%) lub wysiew Exavance jako „ramka” wokół pola, co jest z praktycznego punktu widzenia bardziej zalecane.

W skutecznym monitoringu i zwalczaniu szkodników pomocne jest nowoczesne żółte naczynie do odłowu szkodników MagicTrap. Żółta pułapka wyposażona jest w kamerę, która codziennie wykonuje dwa zdjęcia zawartości naczynia i przesyła je do aplikacji mobilnej MagicScout. Umożliwia to rolnikowi zdalny monitoring pojawu i weryfikację liczebności szkodników. Urządzenie dostępne będzie w sprzedaży już tej jesieni!

Nowoczesne żółte naczynie do odłowu szkodników MagicTrap.

Ochrona herbicydowa kukurydzy oraz ekonomiczne podejście do ochrony zbóż

Na polach w Sławkowie mogliśmy ocenić efekty zastosowanych programów herbicydowych w kukurydzy. Na plantacji zastosowano dwa warianty odchwaszczania: zabieg powschodowy Capreno 547 SC ze wspomagaczem olejowym Mero 842 EC w dawce 0,29 l/ha + 2 l/ha. Herbicyd zawiera w swoim składzie dwie wzajemnie uzupełniające się substancje czynne: tembotrion i tienkarbazon metylu oraz sejfner – izoksadifen etylowy. Dzięki synergicznemu połączeniu dwóch substancji czynnych zapewnia skuteczne zwalczanie i długotrwałą ochronę przed szerokim spektrum chwastów: np. komosy białej, szarłatu szorstkiego oraz rdestów i niektórych chwastów jednoliściennych np. chwastnicy jednostronnej. Drugi wariant ochrony polegał na zastosowaniu Merlin Duo Flexx 475 SC.

Merlin Duo Flexx 475 SC  to nowy produkt przeznaczony do stosowania przedwschodowego lub krótko powschodowego w uprawie kukurydzy. To herbicyd stosowany do zwalczania chwastów dwuliściennych (np. komosa biała, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, tasznik pospolity) oraz niektórych chwastów jednoliściennych (np. chwastnica jednostronna). Zawiera w swoim składzie izoksaflutol i terbutylazynę oraz sejfner – cyprosulfoamid. Środek należy stosować po siewie nasion, ale przed wschodami roślin kukurydzy lub po wschodach do końca fazy 3 liści właściwych kukurydzy. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi od 1,0 do 2,0 l środka/ha.

W ekonomicznej i skutecznej ochronie fungicydowej zbóż doskonale sprawdza się Delaro Forte. Zaletą fungicydu jest elastyczność dawkowania i terminu stosowania preparatu. Dobrze sprawca się w technologii dwuzabiegowej aplikowany w terminie T1, jak również w technologii ochrony w trzech zabiegach, jako klastyczny zabieg T3. W warunkach niższej presji lub pogodzie mniej sprzyjającej rozwojowi chorób do skutecznej ochrony wystarcza 1-1,3l/ha. Zawarte w Delaro Forte trzy substancje czynne pozwalają wyniszczająco, leczniczo i zapobiegawczo walczyć z najważniejszymi patogenami – od chorób podstawy źdźbła, przez mączniaka, septoriozę liści, brunatną plamistość liści czy rdze, po fuzariozę kłosa.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x