środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Polska, Ukraina i Litwa podpisały deklarację zawierającą ważne inicjatywy rolnicze

spot_img

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP Mirosław Maliszewski poinformował, że wraz Przewodniczącymi Komisji ds. Rolnictwa Ukrainy i Litwy podpisał  wspólną deklarację z Trójstronnego Spotkania Delegacji Parlamentarnych Litwy, Polski i Ukrainy. Spotkanie odbyło się w poniedziałek (24.06.2024) w Warszawie w ramach Trójkąta Lubelskiego. Dokument zawiera szereg ważnych inicjatyw i apeli do państw członkowskich i instytucji UE.

Rosja odpowiada za problemy na rynkach rolnych

W deklaracji wskazuje się, że przyczyną problemów na rynkach rolnych w Europie są agresywne i nieuprawnione działania strony rosyjskiej. Sygnatariusze wzywają też instytucje UE i państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu importu do Unii Europejskiej produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

Główne postanowienia deklaracji:

  • Zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi do UE.
  • Rozważenie możliwości wprowadzenia zakazu tranzytu produktów rolnych z Rosji i Białorusi przez terytorium UE.
  • Ograniczanie dostępu rosyjskich producentów rolnych do zaawansowanych światowych technologii i sprzętu.
  • Wprowadzenie systemu interwencyjnego skupu nadwyżek zboża w okresach niekorzystnych cen rynkowych, co przyczyni się do stabilizacji cen zbóż i zapewnienia rolnikom dochodów.
  • Ograniczenia dotyczące potencjalnie nieuczciwych praktyk handlowych, w tym fałszowania informacji o kraju pochodzenia.
  • Pomoc Ukrainie w odbudowie pozycji rynkowej poza Europą poprzez przywrócenie kanałów sprzedaży.
  • Potępienie Rosji za eksport nielegalnie przywłaszczonego zboża z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.
  • Szczególnie istotna jest klauzula o ograniczaniu dostępu rosyjskich producentów rolnych do zaawansowanych technologii i sprzętu, która została wprowadzona przez  Przewodniczącego Ogólnoukraińskiej Rady Agrarnej (VAR). Taki zakaz znacznie skomplikuje rozwój sektora rolnego w Rosji.

Postanowienia deklaracji trafią do wszystkich krajów i instytucji unijnych

Komisja Rozwoju Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP samodzielnie prześle kopię oświadczenia instytucjom UE. Przyczyni się to do dalszego dialogu i realizacji określonych punktów. Spotkanie to podkreśliło znaczenie współpracy krajów Trójkąta Lubelskiego i ich wspólnego wkładu w ochronę rynków rolnych przed agresją rosyjską.

O Trójkącie Lubelskim

Trójkąt Lubelski to trójstronna regionalna platforma współpracy, utworzona 28 lipca 2020 r. w Lublinie, dla zacieśnienia współpracy politycznej, ekonomicznej, kulturalnej i społecznej między Litwą, Polską i Ukrainą.

Źródło: www.gov.pl, uacouncil-org.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x