czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Polska i cztery inne kraje wzywają Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiego zboża

spot_img

Ministrowie rolnictwa Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Czech zaapelowali do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego i białoruskiego zboża do UE. Litewskie Ministerstwo Rolnictwa wydało oświadczenie w tej sprawie.

W apelu wzywa się także do współpracy państw członkowskich UE w celu zapewnienia stosowania tego ograniczenia w całym bloku państw.

Ministrowie tych krajów podkreślili, że ważne jest wdrożenie działań mających na celu zapobieganie przedostawaniu się skradzionego zboża z Ukrainy na rynek europejski.

Zdaniem litewskiego ministra rolnictwa Kęstutisa Navickasa unijne sankcje wobec Rosji nie wystarczą, dlatego potrzebne są dodatkowe środki ograniczające dostęp rosyjskich towarów do unijnego rynku.

„Prosimy Komisję Europejską o przeanalizowanie możliwości ograniczenia importu do UE żywności pochodzącej z Rosji i Białorusi” – powiedział.

W 2023 roku UE zaimportowała 1,53 mln ton zbóż z Rosji

Zauważył, że pięć krajów stara się rozwiązać pilny problem – podczas gdy Rosja toczy wojnę z Ukrainą, jej zboże w dalszym ciągu trafia na rynek UE. W szczególności w 2023 r. Unia Europejska zaimportowała 1,53 mln ton rosyjskiego zboża o wartości 437,5 mln euro.

Zyski z eksportu rosyjskiego zboża finansują agresję na Ukrainę

Ministrowie rolnictwa Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Czech podkreślają, że Rosja wykorzystuje zyski z eksportu zbóż do UE na finansowanie wojny z Ukrainą.

Ministrowie rolnictwa wezwali do zaprzestania wszelkiej działalności handlowej, która mogłaby wzmocnić zdolność Rosji i Białorusi do przedłużania konfliktu na Ukrainie, zwłaszcza że część rosyjskiego importu może obejmować skradzione zboże z okupowanego terytorium Ukrainy.

Wystąpienie w tej sprawie zaplanowano na 26 marca na zbliżającym się posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE.

Unia Europejska przygotowuje się do nałożenia ceł na import zboża z Rosji i Białorusi, aby uspokoić rolników i niektóre państwa członkowskie – będzie to pierwsze ograniczenie na rosyjskie produkty spożywcze od czasu inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Przypominamy, że do tej pory jedynie  Łotwa zakazała importu zbóż i warzyw z Rosji.

Źródło: UkrAgroconsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x