czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy Polska wprowadzi embargo na rosyjskie towary rolne?

spot_img

Unia Europejska oficjalnie importuje miliony ton zbóż od Rosji, podczas gdy zdarza się, że ukraińskie produkty rolne niszczone są na granicy z Polską. O tym w telewizji oświadczył Taras Kaczka, wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy.

Unijni importerzy bez przeszkód importują żywność z Rosji

„W Europie nie ma zakazu importu produktów rolnych z Rosji – ani zbóż, ani ryb, ani warzyw… Towary te, być może w małych ilościach, przyjeżdżają z Rosji do Polski. W 2023 roku do kraju (Polski) przyjechało 11 tys. ton pszenicy, ale faktem jest, że jest to legalny import” – powiedział minister.

Dodał, że z 2,5 miliarda ton całkowitego importu produktów rolnych przez Unię Europejską 1,7 miliona ton to towary rosyjskie.

„Oznacza to, że Rosja pozostaje partnerem handlowym UE w zakresie produktów rolnych, co dla nas jest bzdurą. Jeżeli rolnicy protestują przeciwko importowi, należy zakazać importu z Rosji” – stwierdził Kaczka.

Jedynie Łotwa zdecydowała się na embargo w handlu z Rosją

Przypomniał, że łotewski parlament zatwierdził zakaz importu rosyjskich produktów rolnych do własnego kraju.

„Oczekujemy, że państwa członkowskie Unii Europejskiej podejmą takie same działania” – podsumował ukraiński przedstawiciel handlowy.

Unijny import zbóż z uwzględnieniem Rosji

Statystyki KE potwierdzają, że Rosja jest znaczącym eksporterem zbóż do krajów UE-27 w tym sezonie. Wydaje się, że protestujący rolnicy powinni to zauważyć w swoich żądaniach ograniczenia importu kierowanych do KE.

Dane KE (na 19.02.2024) – źródła importu niektórych zbóż do UE w sezonie 2023/24:

Źródło: AgroPortal.ua, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x