czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polityka rolna UE obciąża rolników nadmierną biurokracją – wnioski z badania dotyczącego WPR

spot_img

Badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską wskazuje, że polityka rolna Unii Europejskiej wymusza na rolnikach długotrwałe siedzenie przy biurkach. Zgodnie z wynikami, niemal 60 procent rolników w UE poświęca więcej niż pięć dni rocznie na czystą biurokrację związaną z ubieganiem się o unijne dotacje rolnicze. Przeprowadzone w trybie online badanie, które trwało od 7 marca do 8 kwietnia, zgromadziło 26 886 uczestników.

Profil rolników w badaniu

Wśród respondentów aż 81% to rolnicy starający się o wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), resztę stanowią rolnicy niewnioskujący o to wsparcie (16%) oraz doradcy rolni i inne podmioty. Najliczniejszą grupą wiekową byli rolnicy w przedziale od 50 do 64 lat (36%), oraz od 30 do 49 lat (48%). Co istotne, 10% ankietowanych prowadziło bardzo małe gospodarstwa, o powierzchni do 5 ha, natomiast 39% pracowało w gospodarstwach od 5 do 50 ha. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego w UE wynosi 17,4 ha. Najczęściej reprezentowanymi rodzajami produkcji były zboża i inne uprawy polowe, a następnie wołowina i nabiał, wino oraz oliwa z oliwek.

Nadmierna biurokracja a rolnicy: wnioski z badania dotyczącego WPR

Wyniki badania pokazały, że 33% respondentów poświęca na zadania administracyjne związane z wnioskami o pomoc w ramach WPR więcej niż 6 dni rocznie, a dla 24% z nich jest to od 5 do 6 dni. Co więcej, aż 78% rolników ubiegających się o wsparcie WPR korzysta z pomocy zewnętrznej przy przygotowaniu i składaniu wniosków. W przypadku 36% z nich jest to pomoc zrzeszeń i spółdzielni rolników, w 25% firm prywatnych, takich jak firmy doradcze czy banki, a dla 18% – władz publicznych.

Co interesujące, połowa respondentów starających się o wsparcie w ramach WPR nie korzysta z urządzeń mobilnych do przesyłania zdjęć z tagami geograficznymi. Spośród tych, którzy korzystają z takich urządzeń, około połowa zgłosiła problemy, takie jak długi czas trwania procesu, trudności w obsłudze lub brak informacji zwrotnej na temat dokładności dostarczonych obrazów.

Jeśli chodzi o kontrole na miejscu, 36% gospodarstw odwiedził kontroler co najmniej raz w ciągu ostatnich 3 lat, a dla 16% z nich było to co najmniej 3 kontrole. Przygotowanie i monitorowanie takich kontroli wymaga od pół dnia do jednego dnia pracy dla 63% rolników poddanych kontroli. W związku z tym Komisja Europejska ogłosiła plan uproszczenia metodologii niektórych kontroli, co ma prowadzić do zmniejszenia liczby wizyt organów administracji krajowej w gospodarstwach nawet o 50%.

Dalsze kierunki badań: Indywidualne wywiady i planowane analizy

Teraz planowane są indywidualne wywiady z rolnikami i organizacjami rolników, aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz sytuacji i lepiej odpowiedzieć na pytania. Szczegółowe wyniki badania mają zostać opublikowane jesienią 2024 roku, a ich celem będzie wyjaśnienie rolnikom źródeł złożoności systemu rolnego: czy to na poziomie UE, krajowym, związanym z WPR, czy też innymi wymogami i politykami.

źródło: agriculture.ec.europa.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x