czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Gorsze oczekiwania plonów dla większości unijnych upraw

spot_img

W czerwcowym biuletynie „Crop monitoring in Europe” eksperci MARS (unijna jednostka monitorująca uprawy) obniżyli swoje wcześniejsze prognozy plonów średnich większości upraw unijnych.

Prognozowana wydajność jest nadal na przynajmniej średnim poziomie (poza pszenicą durum i rzepakiem)

Eksperci MARS obniżyli prognozę plonów pszenicy miękkiej w UE z 5,92 do 5,86 t/ha, co odpowiada średniej z 5 lat. Prognozę plonów kukurydzy obniżono z 7,59 do 7,55 t/ha, czyli o 3% więcej niż średnia z 5 lat (7,35 t/ha). Jednocześnie podwyższono prognozę plonów jęczmienia z 5,13 do 5,14 t/ha, czyli o 4% więcej niż średnia z 5 lat (4,93 t/ha).

Prognozę plonów rzepaku obniżono z 3,21 do 3,16 t/ha, podczas gdy średnia z 5 lat wynosi 3,17 t/ha.

Prognoza plonów średnich w UE-27:

Trudny początek lata obniża perspektywy plonów

Oczekiwane plony średnie zostały obniżone z powodu nadmiernych opadów w krajach Beneluksu, zachodnich Niemczech, północno-wschodniej Francji i północnych Włoszech, które negatywnie wpłynęły na rozwój roślin.

W Bułgarii perspektywy zbiorów są dobre, ponieważ ilość opadów mieściła się w normalnych granicach, co przyczyniło się do zaopatrzenia w wodę upraw ozimych i jarych. Pomimo wysokich temperatur w czerwcu, plony zbóż ozimych są dość wysokie. Uprawy jare rozwijają się bardzo dobrze, dlatego plony mogą przekraczać średnie.

W południowych Niemczech niedawne intensywne opady deszczu doprowadziły do gromadzenia się wody i wywołały lokalne powodzie po wcześniej korzystnych warunkach.

We wschodnich Niemczech, południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce poziom wilgoci w glebie jak dotąd się zmniejsza bez negatywnego wpływu na uprawy.

Nie ma to miejsca w części Węgier, Rumunii, Ukrainy i Rosji, gdzie utrzymujący się deficyt wody niekorzystnie wpływał na oczekiwania plonowania upraw ozimych.

W Hiszpanii, gdzie ogólne oczekiwania dotyczące plonów są pozytywne, fale upałów w czerwcu pogorszyły kondycję upraw ozimych w niektórych częściach na wschodzie, które już zostały dotknięte przez stres wodny.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x