środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Przygotowujemy prasę zwijającą do sezonu

spot_img

Prasa zwijająca użytkowana jest przez rolników kilka razy w sezonie, lecz zbliżające się żniwa to najbardziej wytężony czas dla tej maszyny. Zmieniające się warunki atmosferyczne w ostatnich latach zmuszały do łapania okien pogodowych i rolnicy zbierali swoje plony dniami i nocami. Dlatego ważne jest, aby w pełni przygotować maszynę do sezonu.

Pierwsze kroki

Przegląd prasy zwijającej jest niezwykle ważny, aby zbiór słomy, siana bądź trawy odbył się bez najmniejszych problemów. W dużych gospodarstwach lub podczas wykonywania usług prasa potrafi zrobić nawet kilka tysięcy bel podczas jednego sezonu. Ważne jest zatem to, aby maszyna była w pełni sprawna i nie spowolniła pracy przez wystąpienie jakichkolwiek awarii.

Tak naprawdę pierwsze przygotowania do zbliżającego się sezonu mają miejsce po zakończeniu poprzedniego. To, w jakim stanie zostawimy maszynę po pracy, ma znaczący wpływ na to, jak będzie się sprawowała w przyszłym sezonie. Podobnie jak w przypadku kombajnu do zbioru zbóż, należałoby maszynę dokładnie oczyścić sprężonym powietrzem, zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi oraz odpowiednio zakonserwować. Pozwoli to zaoszczędzić cenny czas w tym najważniejszym dla rolnika momencie.

Po zimowym postoju prasa może wymagać oczyszczenia z kurzu bądź innych zanieczyszczeń, dlatego warto to wykonać przed przystąpieniem do kolejnych prac. Dzięki temu, że maszyna będzie czysta, jesteśmy w stanie dokładnie przyjrzeć się każdemu elementowi i podzespołowi i wychwycić ewentualne usterki.

Układ napędowy i smarowanie

Elementem odpowiadającym za pracę maszyny jest układ napędowy, dlatego warto jest mu się dokładnie przyjrzeć. Po pierwsze należy sprawdzić stan oraz wymienić oleje w przekładniach. Ważne, aby stosować się do zaleceń producenta i uzupełniać środki smarne tylko takie, jak zaleca instrukcja. Następnie ruch przenoszony jest za pomocą łańcuchów oraz pasów napędowych. Dlatego należy przyjrzeć się kołom zębatym oraz łańcuchom, czy nie ma gdzieś defektów oraz czy występuje odpowiednie napięcie.

Gdy jesteśmy przy kołach zębatych, warto sprawdzić stan łożysk oraz ogólną kondycję samych kół. Łożyska najlepiej sprawdzać np. pirometrem, który ewentualnie wskaże nagrzewanie się któregoś z nich. Doświadczony operator będzie w stanie wychwycić również za pomocą słuchu odstające od normy dźwięki i zlokalizować wadliwe elementy.

Pasy napędowe również wymagają szczególnej kontroli, ponieważ może okazać się, że któryś z nich jest w słabej kondycji i niespodziewanie podczas pracy może pęknąć. Prasa ma wiele wałów, które osadzone są na łożyskach, dlatego niezmiernie ważne jest to, by sprawdzić dokładnie każde z nich. Zatarte bądź zniszczone łożysko może nagrzewać się do wysokich temperatur, a kontakt z suchą masą może spowodować pożar.

Aby uniknąć możliwych defektów łożysk, warto jest dokładnie sprawdzić układ smarowania w prasie zwijającej. Nowsze maszyny wyposażone są w centralny układ smarowania, dzięki czemu nie pominiemy żadnych smarowniczek. Centralny układ smarowania ma wiele zalet, lecz należy zwrócić uwagę na przewody, którymi przemieszcza się smar do wszystkich punktów. Warto sprawdzić, czy nie są one zapchane oraz przede wszystkim – czy są całe. Należy też sprawdzić przepływ oleju, który smaruje łańcuchy napędowe.

Układ smarowania łańcuchów napędowych powinien być drożny i dostarczać równomierną ilość oleju. Fot. F. Michalski
Smarowanie maszyny powinno odbywać się po przepracowaniu takiej liczby godzin, jaką zaleca producent. Znacząco wydłuży to żywotność podzespołów prasy. Fot. F. Michalski

Podbieracz

Aby dokładnie i efektywnie zbierać wszelkiego rodzaju masę, podbieracz musi być w jak najlepszym stanie. Jest to jeden z ważniejszych elementów w prasie. Przede wszystkim najbardziej newralgicznymi elementami będą łożyska na rotorze oraz samym podbieraczu palcowym.

Gdy jesteśmy przy rotorze, to należy sprawdzić poziom zużycia noży tnących, o ile są obecne. Poprawnie naostrzone noże nie tylko poprawią jakość rozdrobnionej masy, ale także przełożą się na bardziej wydajną pracę oraz mniejsze zużycie paliwa. Ważne jest również sprawdzenie kompletności palców podbieracza oraz stanu osłon na podbieraczu. Niekiedy brakująca osłona może wyrządzić wiele szkód podczas pracy.

Palce podbieracza są narażone na uszkodzenia z powodu możliwego kontaktu z kamieniami lub innymi przeszkodami, dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan oraz kompletność.

Kompletność palców podbieracza znacząco wpływa na dokładność zbieranego materiału. Fot. F. Michalski

Walce, pasy i łańcuchy

W prasach wyposażonych w system walców należy dokładnie skontrolować profil zewnętrzny walców, zwracając szczególną uwagę na głębokość ich profilowania. Ważne jest, aby walce nie były gładkie, ponieważ podczas zbioru suchych mas, jak słoma, bela może nierównomiernie się obracać lub zatrzymywać się w komorze prasowania. Należy również sprawdzić łańcuchy napędowe walców oraz ich koła. Ważne jest prawidłowe ustawienie napinacza oraz stan kół łańcuchowych.

W prasach z pasami należy szczegółowo sprawdzić ich stan techniczny. Drobne uszkodzenia powierzchni nie stanowią przeszkody w dalszym użytkowaniu, ale jeśli pasy są pocięte, konieczna jest ich wymiana na nowe. Jest to szczególnie kosztowne w nowych maszynach, gdzie występują jedynie jeden lub dwa pasy. Należy także zwrócić uwagę na stan elementów łączących pasy. Wszystkie pasy muszą mieć jednakową długość.

W prasach łańcuchowych ważne jest, aby pręty były proste i solidnie zamocowane. Wygięte pręty należy wyprostować lub wymienić, ponieważ wpływają one na zwiększenie obciążenia łańcucha i rolek prowadzących, co skutkuje szybszym wydłużaniem się łańcuchów. Prawidłowy luz łańcuchów zwijających, utrzymywany przez napiętą sprężynę, zapewnia ich prawidłową pracę i zapobiega uszkodzeniom. Wszystkie łańcuchy muszą być odpowiednio napięte, a sprawdzenie naciągu należy przeprowadzać przed każdym rozpoczęciem pracy. Ważne jest również upewnienie się, że wszystkie spinacze łańcuchowe są na miejscu, ponieważ ich brak może spowodować rozszczepienie się łańcucha, co prowadzi do poważnych awarii.

Po zakończeniu sezonu ważne jest również, aby łańcuchy nie były zbyt napięte. Prasy marki Krone umożliwiają przestawienie prasy w tryb parkingowy za pomocą rozdzielacza hydraulicznego, co umożliwia zluzowanie całego mechanizmu.

W przypadku pras zmiennokomorowych istotne jest również sprawdzenie regulacji stopnia zgniotu beli. Należy sprawdzić za pomocą manometru, czy maszyna odpowiednio nabija i utrzymuje zadane ciśnienie.

Ostatnie szlify

Przy systemie owijania beli w prasie zwijającej należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić jego prawidłowe działanie i skuteczne owijanie beli. Nieodpowiednio napięta siatka może powodować zbyt luźne lub zbyt napięte owijanie beli, co może prowadzić do nierównomiernego owijania lub pękania siatki. Ważne jest także, aby upewnić się, czy noże tnące siatkę są odpowiednio ostre. Należy również sprawdzić wałki podające siatkę, aby upewnić się, że nie mają ostrych krawędzi, które mogłyby uszkadzać siatkę. Podczas pracy należy regularnie monitorować obecność zanieczyszczeń, takich jak kurz i resztki, które mogą utrudniać prawidłowe owinięcie beli.

Zbyt zużyte noże należy wymienić, aby poprawić jakość cięcia masy. Szczególnie ważne jest to podczas zbioru traw na kiszonkę. Fot. F. Michalski

Zakończeniem przygotowań prasy zwijającej do sezonu powinno być sprawdzenie instalacji elektrycznej. Nowoczesne maszyny wyposażone są w sterowniki elektroniczne, które wymagają dostosowania odpowiednich parametrów pracy. Dlatego ważne jest, aby układ elektryczny maszyny działał prawidłowo. Równie istotne jest sprawdzenie połączenia maszyny z ciągnikiem, który dostarcza zasilanie do sterownika.

Dokładna kontrola tych elementów zapewni nie tylko efektywne funkcjonowanie prasy zwijającej, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów podczas pracy sezonowej.

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x