czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Podsumowanie Unia Demo Tour 2024

spot_img

W kwietniu w czterech lokalizacjach w kraju firma Unia wraz z dealerami zorganizowała cykl pokazów Unia Demo Tour 2024. 20 kwietnia takie wydarzenie odbyło się w miejscowości Jabłonka w woj. wielkopolskim z dealerami Agropol Zakrzewo, Janpol Agromarket Jaryszki i Rolserwis. Teraz pragniemy podzielić się z naszym doświadczeniem z tego wydarzenia.

Unia Demo Tour 2024

Prezentacja maszyn Unia odbyła się na polu należącym do Bartosza Janaczyka, który w swoim gospodarstwie użytkuje 8 maszyn firmy Unia. Dwie brały udział również w pokazie. Zanim sprzęt pokazał próbkę swoich możliwości przedstawiciele producenta omówili dane maszyny. Jako pierwszy został przedstawiony agregat Cross 3S. Jest to narzędzie do uprawy bezorkowej. Sprzęt na szerokości roboczej 3 m ma trzy rzędy zębów CX, a w sumie jest ich 10.

Agregat Cross 3 S ma 10 zębów spulchniających, które są rozstawione na trzech belkach. Fot. K. Grzeszczyk

Każdy z nich jest z zabezpieczeniem sprężynowym i redlicą napawaną bez podcinaczy. W takiej konfiguracji można pracować do 30 cm głębokości, a z podcinaczami bocznymi do 15 cm. Nacisk na ząb jest określony na 550 kg, a rozstaw zębów wynosi 30 cm. W dalszej części pracuje brona talerzowa z elementami roboczymi o średnicy 460 mm. Zespół ten ma śrubową regulację głębokości pracy. Ostatnim elementem jest wał ceownikowy o średnicy 600 mm.

Uprawa z siewem poplonów

Z bron talerzowych można było oglądać model Ares XM5. Jest to nowa seria bron talerzowych półzawieszanych o szerokości roboczej 5 i 6 m, którą zbudowano z myślą o wydajnej uprawie ściernisk oraz do przygotowanie gleby pod wysiew roślin. Wersja 5 m z wałem rurowym waż 4700 kg, a zapotrzebowanie na moc producent określa na 160-190 KM. Na takiej szerokości pracuje 48 talerzy o średnicy 560 mm i szerokości 4 mm, a rozstaw między belkami jest określony na 80 cm. Talerze są zamocowane w bezobsługowych piastach, a uchwyty z ramą są łączone trójkątnymi amortyzatorami gumowymi.

Dodatkowym wyposażeniem brony talerzowej Ares XM5 jest siewnik poplonów. Fot. K. Grzeszczyk

W standardzie jest oferowany wał rurowy o średnicy 600 mm. Podwozie jezdne jest wyposażone w hamulce pneumatyczne i koła z oponami o rozmiarze 500/50-17. Prezentowany model był wyposażony w podwójny wał ceownikowy. Jest on ustawiony w systemie of set. Skrajne wały są bliżej sekcji uprawowej, a środkowa jest dalej, bo przed nią umieszczono podwozie jezdne. 

Dodatkowym wyposażeniem brony może być siewnik poplonów FP 250. Pojemność zbiornika wynosi 250 l, ale jest opcja większego zbiornika – 550 l. Jest to siewnik pneumatyczny, a wałek wysiewający ma napęd elektryczny. Sprzęt jest przewidziany do maszyn o szerokość roboczej do 6 m. W standardzie są dwie rolki wysiewające. Jedna do drobnych nasion, a druga do grubych. Jako opcja jest rolka do drobnych nasion w małych dawkach. Do wyboru są dwa rodzaje sterowników. Pierwszy to Starter Seed, gdzie do pracy jest wymagana stałą prędkość pracy. Drugim rozwiązaniem jest sterownik Pilot Seed. Jest on oferowany z jednym z trzech czujników prędkości, może być to czujnik prędkości na koło, czujnik 7-pinowy do odczytu prędkości z ciągnika lub czujnik GPS. Dodatkowo w tym sterowniku mamy czujnik poziomu nasion w zbiorniku i czujnik pracy, który pozwala na uwrociach rozłączać napęd wałka wysiewającego.

Nasiona z wałka wysiewającego spadają do eżektora z 8 króćcami. Dalej pneumatycznie w przewodach elastycznych są one transportowane do rozpraszaczy umieszczonych przed wałem zagęszczającym. Dużym atutem siewników poplonów jest to, że pasują ona do większości maszyn uprawowych Unia. Producent ma przygotowanych wiele typów uchwytów montażowych i stopni oraz barierek, które pozwalają na bezpieczne wejście na maszynę celem załadowania zbiornika nasion. 

Uprawa przedsiewna

Półzawieszany agregat uprawowy Atlas II HP 6 to sprzęt o szerokości roboczej 6 m. Narzędzie ma spulchniacze śladów kół ciągnika. Pierwszym elementem roboczym jest włóka równająca z hydrauliczną regulacją. Następnie pracuje wał strunowy o średnicy 400 mm, potem jest trzyrzędowa sekcja zębów spulchniających zakończonych gęsiostopą. Agregat ma hydrauliczną regulację głębokości pracy. Dalej jest podwójny wał Crosskill i wał strunowy. 

Nowy zestaw uprawowo-siewny

Z agregatów uprawowo-siewnych zaprezentowano najnowszą wersję półzawieszanej maszyny Fenix Drive 1000/3. Pod tym oznaczeniem kryje się 1000 l pojemności zbiornika nasion, a 3 to szerokość robocza 3 m. Maszyna jest wyposażona w pneumatyczny system wysiewu. Na dnie zbiornika jest aparat objętościowy FX, ma on napęd z koła ostrogowego. Opcjonalnie może być napęd elektryczny. Nasiona z niego są pneumatycznie transportowane do głowicy rozdzielającej a z niej do redlic dwutalerzowych Shell z talerzami o średnicy 300 mm. Kółko kopiujące ma średnicę 330 mm i szerokość 50 mm. Na 3 m szerokości roboczej pracują 24 redlice z rozstawem 12,5 cm. Do uprawy zastosowano dwurządową bronę talerzową z elementami roboczymi o średnicy 460 mm. Przed sekcją talerzową pracuje włóka równająca z mechaniczną lub hydrauliczną regulacją.  Zapotrzebowanie na moc do tego agregatu jest określone na 100 – 120 KM. 

Zestaw uprawowo-siewny Fenix Drive 1000/3 ma zbiornik o pojemności 1000 l. fot. K. Grzeszczyk

Precyzyjny rozsiew i oprysk

Kolejną maszyną był rozsiewacz do wapna i nawozów granulowanych RCW 60 H. Sprzęt jest agregatowany z ciągnikiem na zaczep transportowy. Dyszel ma gumowy odbojnik. Napęd adaptera jest z WOM – 540 obr./min. Przenośnik taśmowy ma napęd hydrauliczny. Wymienne tarcze pozwalają na wysiew wapna do 20 m i granulatów do 36 m. Opcjonalnie jest proponowany hydraulicznie opuszczany limiter do wysiewu granicznego. 

Z opryskiwaczy zaprezentowano model Egret 3021. Pod tym oznaczeniem kryje się zbiornik o pojemności 3000 l i belka polowa o szerokości roboczej 21 m. Maszyna ma opcjonalnie montowany dyszel skrętny, który pozwala na poruszanie się kół opryskiwacza po śladach kół ciągnika. W dyszlu jest zamontowana pompa zasilająca Udor o wydatku 260 l/min. Opryskiwacz Egret jest budowany ze zbiornikiem o pojemności 2000, 2500 i 3000 l i belką polową o szerokości 18, 20 i 21 m. 

Opryskiwacz Egret 3021 ma zbiornik o pojemności 3000 l i belkę polową o szerokości roboczej 21 m. fot. K. Grzeszczyk

Ostatnią zaprezentowaną maszyną był rozrzutnik Tytan 24, skrzynia ma ładowność 18 t. Dyszel zaczepowy ma zamontowany resor wzdłużny. Zawieszenie amortyzowane typu boogie ma tylną oś skrętną, która jest samonastawna. Adapter wykorzystuje dwa poziome walce i tarcze rozrzucające. Zapewnia o szerokość roboczą do 24 m. Jest bardzie uniwersalny, bo nadaje się do rozrzucania obornika, wapna, kompostu, pomiotu kurzego czy torfu.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x