poniedziałek, 26 lutego, 2024

Po 5 stycznia 2022 r. kurek z kredytami dla rolników będzie zakręcony. Konsekwencje będą tragiczne

spot_img

W dniu 29.12.2021 odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Związek Banków Polskich w związku z wprowadzoną przez Parlament nowelizacją ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego. Zdaniem przedstawicieli nowelizacja ustawy jest tragiczną w skutkach pomyłką.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Banków Polskich, poszczególnych banków i central bankowych, firm leasingowych oraz przedstawiciele rolników, w tym: Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Podlaskiej Izby Rolniczej, Lubelskiej Izby Rolniczej, Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych i Krajowej Rady Drobiarskiej.

Komplikacja dla rolników i dla banków

Z uwagi na obowiązujące banki przepisy, dotyczące zabezpieczeń wymaganych przy kredytowaniu rolników, udzielanie kredytów po 5 stycznia, kiedy nowelizacja wejdzie w życie będzie praktycznie niemożliwe. Bardzo skomplikuje się również sytuacja, w zakresie już udzielonych kredytów i pożyczek. W przypadku wielu banków, szczególnie tych spółdzielczych, oznaczać to będzie konieczność podwyższania rezerw i straty finansowe. Ta sytuacja dotyczyć będzie również firm leasingowych, firm pożyczkowych czy instytucji rządowych zabezpieczających udzielane dotacje rolnikom.

Niewyobrażalne straty

Problem dotknie około 300.000 gospodarstw rolnych, które na dzisiaj korzystają z różnego rodzaju instrumentów finansowych. Przedstawiciele środowisk rolniczych wskazywali, że z nowym rokiem wzrosną potrzeby finansowania nowej produkcji, które w tym roku będą szczególnie duże ze względu na wzrost kosztów nawozów i innych środków produkcji. Podczas spotkania poruszono również temat restrukturyzacji zadłużenia. Istnieje ustawa w tej sprawie, która obecnie jest martwa. W pierwszej kolejności należałoby uruchomienie tej ustawy a dopiero potem regulowanie spraw związanych z egzekucją.

fot.1 Wielkopolska Izba Rolnicza

fot.2 Wielkopolska Izba Rolnicza

fot.3 Wielkopolska Izba Rolnicza

Jest szansa na zablokowanie ustawy

Ze względu na wagę problemu i jego fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarstw rolnych, uczestnicy spotkania uzgodnili, że skierują wspólny apel do parlamentarzystów, w tym do Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu oraz szefów klubów i kół parlamentarnych, o podjęcie pilnych działań legislacyjnych, mających na celu skorygowanie powstałej sytuacji. 

Sprawa jest bardzo pilna i być może szybkie działanie na poziomie Parlamentu, spowoduje zablokowanie wejścia w życie zmienionych przepisów. 

źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x