sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

Rolniku! Od nowego roku wchodzą w życie zwiększone dopłaty do paliwa rolniczego

spot_img

Nowy rok dla rolnictwa rozpoczyna się szeregiem nowelizacji ustaw. Należy do nich między innymi ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych i ustawa mająca na celu ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. 

Limit dopłaty do paliwa większy o 10 l

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać nowa ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ustawa zwiększa limit paliwa – ze 100 litrów do 110 litrów – zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 litrów do 40 litrów w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła.

Uproszczone procedury w prowadzeniu działalności pozarolniczej

Z początkiem roku w życie wejdzie także nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. To nie wszystko bowiem ma ona uprościć procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników, działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Nowe przepisy mówią o  zwolenieniu z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej. Podczas prac w Sejmie doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30% całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Handel w piątki i soboty

Ponadto od 1 stycznia będą obowiązywać przepisy dotyczące ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Regulacje te mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach przez samorządy, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Rolnicy mają być zwolnieni od opłaty targowej.

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x