środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rolniku! Od nowego roku wchodzą w życie zwiększone dopłaty do paliwa rolniczego

spot_img

Nowy rok dla rolnictwa rozpoczyna się szeregiem nowelizacji ustaw. Należy do nich między innymi ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych i ustawa mająca na celu ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. 

Limit dopłaty do paliwa większy o 10 l

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać nowa ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ustawa zwiększa limit paliwa – ze 100 litrów do 110 litrów – zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 litrów do 40 litrów w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła.

Uproszczone procedury w prowadzeniu działalności pozarolniczej

Z początkiem roku w życie wejdzie także nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym. To nie wszystko bowiem ma ona uprościć procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników, działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Nowe przepisy mówią o  zwolenieniu z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej. Podczas prac w Sejmie doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30% całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Handel w piątki i soboty

Ponadto od 1 stycznia będą obowiązywać przepisy dotyczące ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Regulacje te mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach przez samorządy, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Rolnicy mają być zwolnieni od opłaty targowej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x