wtorek, 27 lutego, 2024

Płatności bezpośrednie – jakie błędy najczęściej popełniają rolnicy?

spot_img

W tym roku wnioski o przyznanie płatności na rok 2021 można składać do 17 czerwca. Więc jest jeszcze trochę czasu, by poprawnie wypełnić wniosek oraz ostatecznie zadeklarować właściwą uprawę. Najważniejsze jest w momencie złożenia wniosku z błędem lub błędami, poprawienie go w terminie poprzez Zmianę do wniosku, co raczej nie wpływa na termin wydania Decyzji o płatności. Co może nastąpić w przypadku wezwania rolnika i poprawę przez korektę. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe zasady, ale większość jest podobna jak w poprzednich latach. Mimo to czy mogą się pojawić błędy? 

Po pierwsze nowością jest to, że już rolnik nie otrzymuje jak dotychczas papierowego wniosku spersonalizowanego. W tym roku wnioski można składać wyłącznie przez internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Kolejna ważna zmiana dotyczy wszystkich beneficjentów, którzy posiadają gospodarstwa mniejsze niż 10 ha. W poprzednich latach nie podawali oni upraw, obecnie muszą zadeklarować konkretną uprawę. Tu też już nie ma uproszczenia, że beneficjent mógł złożyć za pomocą oświadczenia o braku zmian. 

Beneficjenci w tym roku najczęściej zapominają o wpisaniu gatunku rośliny uprawnej. Aplikacja zgłasza, że zarysowano i zadeklarowano uprawę ale bez podania rośliny. W tym przypadku należy kliknąć na uprawę, włączy się edycja, drugi kliknięcie otworzy na okienko, w którym możemy wybrać gatunek rośliny jak i zadeklarować płatności. Czyli np. burak cukrowy lub pszenica jara i tu ważna rzecz – zaznaczyć płatność, np. JPO. O tym ostatnim rolnicy często zapominają, że na załącznikach graficznych zaznaczamy jaka płatność.

Aktualny stan użytkowania- ta kwestia w zasadzie jest rzadko przez rolnika korygowana, pomimo że powierzchnia deklarowana może na skutek różnych czynników ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu. Należy zawsze potwierdzić, czy dana powierzchnia jest zgodna ze stanem faktycznym. Dzieje się tak w przypadku np. gdy przez kilka lat składowano w tym miejscu stóg, a obecnie działka jest użytkowana według jej granic. Powierzchnię można poprawić ręcznie lub zgłosić do ARiMR rozbieżności, czyli narysowana granica uprawy jest zgodna ze stanem faktycznym i należy poprawić dane w bazie referencyjnej ARiMR. Co się dzieje w momencie, gdy powierzchnia zadeklarowana  na danej działce referencyjnej przekracza obszar maksymalny kwalifikowany do płatności (MKO)? W tym przypadku jeżeli dla działki zgłoszono rozbieżność, a deklaracja jest zgodna ze stanem faktycznym, wniosek może być wysłany w błędem. By dokonać korekty należy przejść do zakładki MAPA, następnie na liście działek referencyjnych wybrać działkę. Potem kliknąć w uprawę na działce i wprowadzić ją w tryb edycji. Na tym etapie należy pamiętać, że jeżeli granica MKO w bazie referencyjnej ARiMR jest niezgodna ze stanem faktycznym na działce należy wybrać opcję dodaj rozbieżność. 

Ważne jest, by dokładnie sprawdzić o jakie płatności się wnioskuje, i odłączyć lub dodać do wniosku deklaracje zgodne ze stanem faktycznym.  Dotyczy to np. płatności do powierzchni buraków cukrowych, czy upraw roślin strączkowych na ziarno. Młodzi beneficjenci zapominają, że już im upłynął okres dodatkowej płatności z tytułu Młodego Rolnika. Płatność przysługuje maksymalnie do 50 ha gruntów kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej. Jednakże na okres 5 lat, począwszy od pierwszego złożenia wniosku o płatność dla młodych rolników. Najczęściej beneficjenci zapominają o tym, że okres tej dopłaty minął i bez robienia korekty we wniosku, nadal ubiegają się o płatność. 

Podobnie jest w przypadku płatności ONW- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczegółowymi ograniczeniami. W zakładce Wniosek należy zaznaczyć ONW. Następnie na Mapieprzy danej uprawie będzie dostępny checkbox ONW. 

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x