środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Plantatorzy KSC zapowiadają protest. Koniec produkcji za bezcen!

spot_img

Czara goryczy przelała się. Przedstawiciele wszystkich Związków Plantatorów Buraka Cukrowego reprezentujących rolników dostarczających surowiec do KSC S.A w niemocy swojej sytuacji zapowiedzieli protest w związku z unikaniem przez spółkę negocjacji na temat zwiększenia ceny buraków. Akcja protestacyjna odbędzie się w dniu 24 stycznia 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Akcja protestacyjna będzie trwać do skutku

Brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy. Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z już podpisanych umów kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową S.A. Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na straty – przy aktualnie proponowanej cenie (32 euro/t) produkcja buraków nie jest opłacalna. – czytamy w komunikacie na stronie związku plantatorów. ​

Jak czytamy dalej od 12 stycznia br. rozpoczęte zostały przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej, która odbędzie się w dniu 24 stycznia 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przedstawiciele zaznaczyli, że protest to ostateczność, dlatego cały czas przedstawiciele plantatorów są przygotowani do rozmów z Zarządem KSC S.A. Żądania plantatorów obejmują w szczególności: 

• znaczne podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych;

• znaczne podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.

Związków Plantatorów Buraka Cukrowego zawiadomił, że jeśli dojdzie do spełnienia powyższych warunków akcja zostanie odwołana. W innym przypadku będzie trwać do skutku, czyli spełnienia przez Zarząd KSC S.A żądań plantatorów.

Poniżej przedstawiamy pisma przesłane do Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych.

Źródło: kzpbc.com.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
2 lat temu

Znaczna podwyzka? O ile o 1euro? Przecież nawet na 35euro sie niezgodzili a to i tak malo byloby . Teraz wiadomo ze celowe bylo namawianie na podpisywaniu umow kontraktacyjnych w lipcu… wtedy 32euro przy cenie nawozu okolo 1300-1500 bylo bardziej realne jak teraz 32euro za buraki a cena nawozu 3000-5000 . Ale kto szanuje prace rolnika

Pawlak
Pawlak
2 lat temu

Przecież tym chłopom podwyższono już cenę z 30 na 32euro na przyszłoroczna umowę, którą już podpisali.
Jak można żądać podczas gry zmiany zasad.
A że zdrożały nawozy, to niech idą protestować do Polic. A no fakt byli już tam i nic nie ugrali.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x