czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

PiS złoży nowy projekt Piątki dla zwierząt! Bosak: to fatalna wiadomość

spot_img

Ma być to projekt poselski. W jakim kształcie i jakie tam będą zapisy – na dzień dzisiejszy nie potrafię odpowiedzieć. Ale ta ustawa, która wróciła z Senatu, nie będzie dalej procedowana – powiedział w rozmowie dla Radia Poznań Ryszard Bartosik, Wiceminister Rolnictwa.

Piątka dla zwierząt schowana do szuflady?

Oznacza to, że prace nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt nie będą wznowione jeżeli chodzi o kształt zaproponowany w ramach tzw. Piątki dla zwierząt. W pierwotnej wersji ustawa zakładała m. in. likwidację hodowli zwierząt futerkowych oraz całkowity zakaz uboju rytualnego. Po licznych protestach rolników, m. in. blokadach dróg w całym kraju, protestach i manifestacjach w Warszawie a także pod biurami poselskimi senatorowie zaproponowali zmiany łagodzące ustawę, np. dopuszczając ubój religijny drobiu.

Po pracach senackich ustawa miała ponownie trafić do Sejmu, gdzie na wtorek 27.10 zaplanowane były prace Komisji Rolnictwa. Zebranie Komisji nie doszło do skutku, najprawdopodobniej ze względu na incydent, który miał miejsce podczas obrad Sejmu tego samego dnia (kontrowersje w sprawie ustawy aborcyjnej).

Niezmienne stanowisko PiS

Rolnicy jednak nie mogą jeszcze mówić o pełnym sukcesie. Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wrócą z pewnością do Sejmu, jednak jak zapowiedział wiceminister Bartosik, kształt projektu poselskiego jest jeszcze nieznany.

Na profilu Twitter posłanki Prawa i Sprawiedliwości, Anity Czerwińskiej pojawił się także wpis zapowiadający twarde stanowisko partii w sprawie ochrony zwierząt.

Stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne. Nie wycofujemy się z #PiątkaDlaZwierząt – napisała Anita Czerwińska, Rzecznik PiS.

Nowy projekt bez konsultacji społecznych?

Na zapowiedzi projektu poselskiego zareagował także Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. W poście na swoim profilu facebookowym pisze:

Już wczoraj minister rolnictwa Puda potwierdził, że powstaje nowy projekt ustawy w sprawie hodowli i uboju zwierząt. Projekt ten zostanie złożony jako projekt poselski, czyli z pominięciem wszelkich konsultacji społecznych! Jeśli miałby on realizować te same założenia co „piątka dla zwierząt” to jest to fatalna wiadomość (…).

Fot. Krzysztof Bosak/FB

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x