niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pierwsze prognozy kampanii cukrowniczej 2022/23. Czy optymistyczne?

spot_img

Pierwsze prognozy dotyczące kampanii cukrowniczej 2022/23 przedstawił Związek Producentów Cukru w Polsce. Według szacunków w czasie trwającej do stycznia kampanii zostanie wyprodukowanych ponad 2 mln ton cukru.

kampania cukrownicza 2022
zdj

Średni plon 61,80 t/ha, przy poziomie 17% polaryzacji

Rozpoczęcie kampanii w czterech firmach zrzeszonych w Związku Producentów Cukru tj. Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Pfeifer & Langen Polska S.A., Südzucker Polska S.A. oraz Nordzucker Polska S.A, zostało zaplanowane z uwzględnieniem aktualnych prognoz plonów, tak aby zapewnić najbardziej efektywny przerób buraków. Związek Producentów Cukru szacuje, że średni plon buraków wyniesie 61,80 t/ha, przy utrzymanej na poziomie 17% polaryzacji, dzięki czemu wyprodukowana ilość cukru pozwoli nie tylko na zaspokojenie potrzeb krajowych, ale również na jego eksport poza granice kraju, m.in. do Rumunii, Niemiec, Włoch czy Węgier. 

Zmalała liczba plantatorów buraka cukrowego

Trudna sytuacja w branży rolniczej i produkcji buraków, zmiany na rynku surowców i energii, rosnące koszty prowadzenia działalności, a także wysokie ceny upraw alternatywnych, takich jak pszenica i rzepak, spowodowały, że zmalała liczba plantatorów, a wraz z nią zmniejszył się także areał uprawy buraków cukrowych. Mimo spadków w tych obszarach Związek Producentów Cukru w Polsce przewiduje, że w kolejnej kampanii cukrowniczej stracona w tegorocznej kampanii powierzchnia uprawy zostanie odzyskana w sezonie 2023/24. Optymistyczne prognozy wynikają z faktu podniesienia cen za buraki cukrowe przez producentów cukru, a także niższych cen konkurencyjnych upraw względem początku roku. 

“Pomimo zawirowań na rynku cukru w ostatnim czasie branża cukrownicza wciąż pozostaje jedną z najbardziej efektywnych gałęzi przetwórstwa żywności w Polsce, od lat generując istotny procent wartości unijnego przemysłu cukrowniczego oraz zapewniając tysiące miejsc pracy” – mówi Michał Gawryszczak, Dyrektor Biura Związku Producentów Cukru w Polsce. 

Kampania cukrownicza – dane szacunkowe 2022/2023
Liczba plantatorów                     24 356    
Powierzchnia zbioru (ha)         222 870    
Skup buraków (t)                          13 774 363    
Plon buraków (t/ha)                    61,80    
Polaryzacja buraków (%)            17,04    
Wydatek cukru (%)              15,19    
Rozpoczęcie kampanii                 06.09.2022 Miejska Górka 
Produkcja cukru (t)                      2 088 663    
tab.1 Kampania cukrownicza – dane szacunkowe 2022/2023

źródło:Nordzucker

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x