wtorek, 20 lutego, 2024

Pierwsza prognoza do UE zapowiada ponadprzeciętne plony zbóż i rzepaku

spot_img

Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy (MARS) opublikowała swoje pierwsze prognozy plonów w Unii Europejskiej. Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,60 t/ha, czyli powyżej 5,47 t/ha w 2022 roku. Dla pszenicy miękkiej średnia wydajność oceniana jest na 5,99 t/ha, wobec 5,80 w 2022 r. Szacowany plon jęczmienia ozimego sięga 5,91 t/ha, co oznacza spadek poziom zbliżony do tego sprzed roku.

W przypadku rzepaku MARS oczekuje, że plonowanie spadnie o 1% (r/r) do 3,29 t/ha, ale będzie 6% powyżej średniej 5-letniej.

We wszystkich wymienionych przypadkach oczekiwana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat (patrz tabela poniżej).

Ponieważ sezon jest jeszcze na początku, prognozy plonów przedstawione w najnowszym biuletynie są oparte głównie na trendach historycznych.Prognoza plonów średnich w UE:

Komentarz MARS:

Po łagodnej zimie zboża ozime wkroczyły na wiosnę w dobrym stanie w większości regionów Europy. Jednak częściowo rozszerzające się i intensyfikujące suche warunki na południu budzić mogą coraz większe obawy.

Ponieważ jest jeszcze początek sezonu, podane tutaj prognozy plonów są – z kilkoma wyjątkami – na podstawie trendów historycznych.

Poważny deficyt opadów obserwuje się w południowej Hiszpanii i Portugalii. Wilgotność gleby jest bardzo niska, a opady deszczu pilnie potrzebne. Ponadto zbiorniki wodne do nawadniania w większości południowej Hiszpanii pozostają na bardzo niskim poziomie, co może mieć również wpływ na wybór upraw na wiosenne zasiewy.

W północnych i środkowych Włoszech przedłużony deficyt opadów mocno obniżył poziom wody w zbiornikach i budzi niepokój o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem.

Uprawy ozime na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze są w dobrym stanie, ale poziomy wilgotności gleby są niskie i potrzeba więcej opadów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu upraw na wodę wraz z postępem wiosny.

Źródło: MARS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x