środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pieniądze dla KGW na 2020 rok i nowy pełnomocnik

spot_img

W najbliższym czasie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawi Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowela przewiduje m.in. przedłużenie pomocy finansowej dla kół na 2020 rok. Wprowadzi też zmiany w nadzorze nad kołami, który zostanie powierzony Pełnomocnikowi Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.

 

40 milionów dla kół

Z uzasadnienia projektu nowelizacji wynika, że pierwsze  dwie transze pomocy udzielonej w latach 2018–2019 spowodowały aktywizację  środowisk wiejskich. Odnotowano, także, że aż 5888 organizacji zarejestrowanych na koniec  2019 r. w  Krajowym  Rejestrze  Kół  Gospodyń Wiejskich, to koła nowe. Ponadto, w 96 proc. powiatów w  Polsce działa co najmniej jedno koło gospodyń wiejskich zarejestrowane na podstawie ustawy. Dlatego w projekcie nowelizacji na 2020 r. zaplanowano limit wydatków z budżetu państwa na kwotę w wysokości 40 mln zł, co umożliwi przyznanie pomocy finansowej blisko 11,6 tys. kół gospodyń wiejskich. Wparcie odejmie m.in.: prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich a także wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet. Warunki i tryb przyznawania a także rozliczania wsparcia, osobnym rozporządzeniem, określi minister do spraw rozwoju regionalnego. Instytucją nadzorująca ten proces będzie ARiMR.

 

Nowy pełnomocnik

Nowelizacja ustawy przewiduje też powierzenie zadań realizowanych dotychczas przez Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw – nowemu organowi – Pełnomocnikowi Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. Do jego zadań zaliczono m.in.:  współpracę z organizacjami pozarządowymi w zakresie działań wpływających na wzrost powszechności i rozwój lokalnych inicjatyw społecznych.
Rada Ministrów powinna przyjąć projekt nowelizacji ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich jeszcze w I kwartale tego roku.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MFiPR
Foto: Pixabay

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników