środa, 4 października, 2023

Ostrzeże, doradzi, pomoże? Projekt eDWIN dla rolników

spot_imgspot_img

Oferta funkcjonalności dla rolników ma być szeroka: od ostrzeżeń przed agrofagami (tj. organizmami szkodliwymi dla rolnictwa), przez precyzyjne informacje o załamaniach pogody, powiadomienia o możliwych zagrożeniach na konkretnych polach, o zmianach  stanu zanieczyszczenia środowiska, aż po możliwość weryfikacji pochodzenia konkretnych produktów rolno-spożywczych wraz z informacjami o środkach które zastosowano podczas ich uprawy. Pomysłodawcą i realizatorem projektu eDWIN jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Aplikacja ma się pojawić w połowie 2022 roku. Jej użytkownikami będą rolnicy, samorządy, instytucje naukowe i każdy kto zechce z niej skorzystać. 

Krajowy system ostrzegania

Głównym celem projektu pod pełną nazwą: „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin” (eDWIN) jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin w trosce o jakość krajowej żywności. Będzie to oprogramowanie dedykowane ochronie roślin z naciskiem na trafną i skuteczną ocenę sytuacji w oparciu o dostępną wiedzę i twarde dane. Aplikacja eDWIN będzie też wspomagać rolników przy podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony roślin. W czerwcu 2022 roku w ramach programu eDWIN na rynku pojawią się cztery elektroniczne usługi.

Wirtualne Gospodarstwo

Pierwsza z usług w ramach eDWIN pn.: „Wirtualne Gospodarstwo” będzie miała kilka zastosowań, a główny cel to wspomaganie rolników przy odpowiedzi na zasadnicze pytania: czy, kiedy i w jakich ilościach stosować środki do ochrony upraw?

Przy czym każda wprowadzona do systemu uprawa będzie szczegółowo monitorowana, a w przypadku wystąpienia zagrożenia zniszczeniami przez chorobę lub szkodnika, system będzie o tym informować. 

Funkcjonalność „Wirtualne Gospodarstwo” da też rolnikom możliwość kierowania bezpośrednich pytań do doradców lub stosowania próśb o weryfikację zaobserwowanych zagrożeń. Każdemu  rolnikowi – użytkownikowi funkcjonalności –  przydzielony zostanie indywidualny doradca z możliwością wyboru najbliższego specjalisty w terenie. Jednak rolnik będzie miał też możliwość dokonania zmiany np. na doradcę z którym najczęściej utrzymuje kontakt.

 „Wirtualne Gospodarstwo” będzie też udostępniać rolnikom raporty agrometeorologiczne. Te opracowywane będą przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i będą miały charakter ogólny lub spersonalizowany. Raporty ogólne dostosowane zostaną do warunków w konkretnych powiatach z uwzględnieniem miejscowych upraw oraz warunków agrometeorologicznych. Natomiast raporty spersonalizowane będą przygotowywane na indywidualne zamówienie rolnika i będą przedstawiać analizę agrometeorologiczną wskazanego przez niego pola.

„Wirtualne Gospodarstwo” pozwoli też na pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów. Rolnicy będą mieli do dyspozycji wirtualną kartę pola dla ewidencjonowania pracy oraz układania e-planów ochrony roślin. Cel tej opcji to  przygotowywanie powiadomień dotyczących możliwych zagrożeń na konkretnym polu. Powyższe dane w połączeniu z danymi ze stacji meteorologicznych pomogą rolnikom podjąć decyzję, kiedy, w jakiej ilości i jakie środki ochrony roślin stosować?

Śledzenie pochodzenia produktów

Kolejną e-usługą, dostępną w ramach projektu eDWIN, będzie „Śledzenie pochodzenia produktów”. Dzięki niej producenci będą mogli wprowadzić do rejestru dane o pochodzeniu konkretnego produktu, w tym o warunkach i historii jego uprawy. Natomiast konsumenci będą mogli zapoznać się z tymi informacjami dla podjęcia właściwej decyzji o zakupie.

Raportowanie zagrożeń

Następna usługa w ramach Projektu eDWIN to „Raportowanie zagrożeń”. Jej głównymi adresatami będą samorządy i  instytucje publiczne odpowiedzialne za nadzór lub realizację zadań z zakresu ochrony roślin, a także instytucje naukowe. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie lub ogrodnictwie.

Udostępnianie danych meteorologicznych

eDWIN umożliwi też „Udostępnianie danych meteorologicznych”. Użytkownicy tej usługi otrzymają dostęp do aktualnych i archiwalnych danych meteorologicznych pochodzących z sieci stacji agrometeorologicznych. To z kolei pozwoli na prowadzenie analiz dla identyfikacji cyklicznie powtarzających się zdarzeń. Możliwe będzie też wysyłanie ostrzeżeń pogodowych lub identyfikacja klęsk żywiołowych.

Dla realizacji tego celu w całej Polsce powstaje obecnie sieć stacji meteorologicznych (łącznie ma ich być prawie 600). Dane ze stacji przetwarzane będą przez specjalistyczne modele funkcjonalnośći, które pozwolą na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł podjąć decyzję np. o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

Ponad 20 milionów na projekt 

Dodajmy, że realizacja Projektu eDWIN rozpoczęła się w  2019 roku. Wtedy Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. eDWIN to pierwszy w kraju projekt z zakresu rolnictwa, finansowany w ramach Programu Polska Cyfrowa. Całkowita wartość projektu wynosi aż 20 920 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodzi 17 705 089,47 zł. Resztę stanowią środki z budżetu państwa.

W ramach projektu tworzone jest oprogramowanie i aplikacja. Dokonano też zakupu i montażu stacji meteorologicznych. Przeprowadzono także specjalistyczne testy na poletkach. Nad projektem pracują setki specjalistów z 19 jednostek: Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie,  i wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Patronat nad Projektem eDWIN objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródła: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, MRiRW. 
Foto: Pixabay  

spot_imgspot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x