wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Orlen z zyskiem 4,5 mld w drugim kwartale. Miliard złotych więcej r/r

spot_img

W opublikowanych w czwartek danych, Grupa Orlen odnotowała zysk przekraczający 4,5 miliarda złotych w drugim kwartale 2023 roku. Ten wynik stanowi wzrost o prawie miliard złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022.

ORLEN zmienia limity. Rolnicy mogą zatankować jednorazowo 300 litrów

Spektakularne wyniki finansowe Grupy Orlen

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Grupę Orlen, zysk netto osiągnięty w drugim kwartale 2023 roku wyniósł imponujące 4 miliardy 544 miliony złotych. Wartość ta jest znaczącym wzrostem w porównaniu do wyniku z poprzedniego roku, kiedy zysk netto wynosił 3 miliardy 683 miliony złotych. Taka różnica wskazuje na wzrost o 0,9 miliarda złotych rok do roku.

W pierwszym półroczu 2023 roku Grupa Orlen odnotowała jeszcze bardziej imponujący wynik. Zysk netto za ten okres wyniósł 13 miliardów 653 miliony złotych w porównaniu do 6 miliardów 528 milionów złotych z analogicznego okresu roku ubiegłego. To ogromny wzrost o 7,1 miliarda złotych rok do roku.

Rafineryjny gigant

Koncern podkreśla, że jednym z kluczowych czynników tego sukcesu są inwestycje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego Polski oraz regionu. Grupa Orlen zaangażowana jest w rozwijanie nowoczesnych źródeł energii, takich jak odnawialne źródła energii i energia jądrowa. Przedsiębiorstwo posiada siedem rafinerii, w tym cztery w Polsce, oraz około 3,1 tysiąca stacji paliw. Dodatkowo, koncern prowadzi inwestycje związane z energetyką odnawialną, takie jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Planuje również uruchomienie co najmniej jednego małego reaktora jądrowego SMR do roku 2030. Warto zaznaczyć, że Skarb Państwa posiada 49,9% udziałów w Grupie Orlen.

„W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla na inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową” – wskazał prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w informacji koncernu.

źródło: money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x