środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Operacja stodoła. Przejęto narkotyki warte około 6,5 mln zł

spot_img

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadzili udaną operację, likwidując nielegalne laboratorium do produkcji narkotyków na terenie województwa wielkopolskiego. Zabezpieczono nie tylko urządzenia i substancje służące do produkcji, ale także narkotyki o łącznej wartości 6,5 miliona złotych.

Zatrzymano 2 osoby. CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań

Po uzyskaniu szczegółowych informacji, policjanci wkroczyli do budynków gospodarczych w gminie Kłodawa (powiat kolski), gdzie znajdowało się nielegalne laboratorium. Okazało się, że w stodole przeprowadzano syntezę klefedronu, substancji psychotropowej. Podczas akcji zabezpieczono dwie kompletne linie produkcyjne, reagenty chemiczne, prekursory narkotykowe oraz ciecz, z której można było uzyskać aż 115 kg klefedronu.

Policjanci, działając szybko i sprawnie, przejęli blisko 8 kg skrystalizowanego narkotyku o nazwie 4-CMC, gotowego do dystrybucji. Materiał ten był już zapakowany w hermetyczne worki foliowe. Całkowita wartość zabezpieczonych narkotyków, w tym gotowych do dystrybucji substancji, wyniosła imponujące 6,5 miliona złotych.

Oprócz narkotyków, policjanci zabezpieczyli również 1220 litrów prekursorów o wartości 117 tysięcy złotych. Wśród nich znajdowały się 880 litrów kwasu solnego, 300 litrów eteru oraz 40 litrów acetonu. Te substancje są kluczowe do procesu produkcyjnego narkotyków, co czyni ich przechwycenie równie istotnym jak zabezpieczenie gotowego produktu.

W ramach prowadzonego śledztwa, dwie osoby zostały zatrzymane i postawiono im zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie. Sprawa ma charakter rozwojowy, a funkcjonariusze CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

Likwidując laboratorium, policjanci CBŚP przejęli urządzenia służące do produkcji narkotyków, zabezpieczyli ciecz, z której można by uzyskać 115 kg klefedronu oraz 8 kg skrystalizowanego narkotyku, łącznie warte około 6,5 mln zł. Przejęto także 1220 litrów prekursorów wartych 117 tys. zł. Do sprawy zatrzymano 2 osoby, którym przedstawiono zarzut wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie woj. wielkopolskiego mogą być produkowane substancje psychotropowe. Po zebraniu szczegółowych informacji policjanci weszli do budynków gospodarczych na terenie prywatnej posesji w gminie Kłodawa (powiat kolski), gdzie znajdowało się laboratorium. Jak się okazało w stodole odbywała się właśnie synteza klefedronu.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli dwie kompletne linie produkcyjne, odczynniki chemiczne, reagenty i prekursory narkotykowe. W dwóch reaktorach znajdowało się 460 litrów cieczy, z której według opinii biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi, można uzyskać 115 kg klefedronu. W trakcie likwidacji laboratorium policjanci przejęli blisko 8 kg gotowego 4-CMC, które było już zapakowane w hermetyczne worki foliowe, przygotowane do dystrybucji. Łącznie policjanci zabezpieczyli narkotyki warte około 6,5 mln zł. Policjanci przejęli także 880 litrów kwasu solnego, 300 litrów eteru, 40 litrów acetonu, czyli 1220 litrów prekursorów, wartych 117 tys. zł.

Policjanci CBŚP zatrzymali w ramach sprawy dwie osoby, które usłyszały zarzut wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, na wniosek prokuratora wobec obu podejrzanych, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło: cbsp.policja.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x