sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ogromne straty w wyniku pożaru w miejscowości Nowa Biała

spot_img

19 czerwca około godziny 18 w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim (woj. małopolskie) wybuchł pożar. W wyniku pożaru w zostało uszkodzonych 21 budynków mieszkalnych, natomiast 23 budynki gospodarcze doszczętnie spłonęły. 9 osób trafiło do szpitala. W akcji gaśniczej brało udział w sumie ponad 400 strażaków, ze 100 zastępów z pięciu powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego, krakowskiego i limanowskiego, a także śmigłowiec LPR . Na miejscu powołano sztab kryzysowy. Trwa usuwanie zniszczeń i szacowanie strat.

Na miejscu był również Premier Mateusz Morawiecki. Jak pisał na swoim Twitterze Premier, przyjechał na miejsce zdarzenia by spotkać się z poszkodowanymi. „Zapewniam – nikt nie zostanie bez pomocy. Przygotowujemy wsparcie bezpośrednie dla mieszkańców, ale także pomoc w odbudowie budynków. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową” – zapewniał Mateusz Morawiecki.

Z poszkodowanymi solidaryzował się również Prezydent RP Andrzej Duda. W jego Twitterowym wpisie czytamy: „Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej na Podhalu, gdzie spłonęło 13 domów i 23 budynki gospodarcze. Dzięki opiece Opatrzności i bohaterstwu Strażaków nikt nie zginął. Premier Morawiecki zapewnił mnie, że rannym i pogorzelcom udzielana jest stosowna pomoc i wsparcie”.

W sprawie pożaru zabrali głos europoseł Marek Belka oraz komisarz Janusz Wojciechowski. Na swych kontach na Twitterze piszą:

„Dramatyczne obrazy ze wsi Nowa Biała na Podhalu. Słowa uznania dla wszystkich strażaków walczących o dobytek mieszkańców” – pisze prof. Marek Belka.

„Wyrazy solidarności i współczucia dla rolników i innych osób poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała na Podhalu. Wśród możliwych form pomocy są też fundusze UE z II filaru WPR na odbudowę potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych zniszczonych wskutek klęsk żywiołowych” komentuje Janusz Wojciechowski.

Nowa Biała

Zorganizowana została zbiórka pieniędzy na rzecz pogorzelców ze wsi Nowa Biała. Pogorzelców można wesprzeć w zoraganizowanej na portalu zrzutka.pl zbiórce pod adresem: zrzutka.pl/z/pogorzelcomznowejbialej lub zrzutka.pl/duuwaw (oba odnośniki przenoszą do tej samej zbiórki).

Nowa Biała
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x