sobota, 24 lutego, 2024

Materiał siewny, szkody i pszczelarze

spot_img

Jeszcze tylko do piątku, 25 czerwca br., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa przyjmować będzie wnioski o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Przypomnijmy, że o tego rodzaju dofinansowanie mogą się ubiegać rolnicy, którzy zostali ujęci w ewidencji producentów lub gospodarstw rolnych. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych: zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto; rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna; ziemniaki.
Wsparcie ma charakter pomocydeminimis w rolnictwie.

Wsparcie klęskowe 

Natomiast w środę, 30 czerwca br., upłynie termin naboru wniosków o wsparcie dla osób, które w swoich gospodarstwach poniosły szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Z takiej pomocy może skorzystać producent rolny, który poniósł w 2020 roku straty w uprawach rolnych w wyniku: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, uderzenia pioruna, obsunięcie się ziemi lub lawiny. Aby ubiegać się o pomoc, wysokość szkód w uprawach rolnych na danej powierzchni musi wynieść co najmniej 20 proc. plonu, a straty w całym gospodarstwie muszą przekroczyć 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Wysokość pomocy, którą może otrzymać rolnik wynosi od 500 zł/ha do 1200 zł/ha i zależy od poziomu strat, rodzaju klęski oraz rodzaju upraw. Wsparcie ma charakter pomocy publicznej.

Pomoc dla pszczelarzy 

Także 30 czerwca br. upłynie termin składnia wniosków o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. O pomoc mogą ubiegać się pszczelarze zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Wysokość wsparcia wynosi 20 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Rolników zainteresowanych powyższymi formami wsparcia, którzy obawiają się, że nie będą potrafili samodzielnie wypełnić wniosku ARiMR zaprasza do kontaktu z biurami powiatowymi Agencji. Więcej informacji o naborach, ich wysokości, wymaganej dokumentacji i formach oraz miejscach składania wniosków, znaleźć można na stronie internetowej ARiMR. 

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x