czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Ograniczona podaż ziarna, wzmożony popyt i walka o najwyższą ofertę [CENY W SKUPACH]

spot_img

Pod koniec maja bieżącego roku, program dopłat do sprzedanego ziarna zbóż, kończący się 31 maja, wpłynął na lokalny wzrost rynkowej podaży ziarna. Niemniej jednak, trudno było odczuć zwiększoną podaż zbóż na rynku w skali całego kraju, gdyż zdecydowana większość mniejszych rolników już wcześniej sprzedała zmagazynowane ziarno.

Obecnie zboża posiadają mniejsze firmy skupowe oraz duże gospodarstwa rolne, które uwalniają ziarno wybiórczo, często w małych partiach. Mocno uszczuplona pozostaje podaż kukurydzy, bardzo mało jest także ofert sprzedaży pozostałych zbóż, w tym jęczmienia.

Zapasy ziarna na koniec sezonu 2023/24 a ceny zbóż

Przewidywany rekordowy eksport zbóż ogółem z kraju (blisko 12 mln ton) i niewielki import zbóż (1,2 mln ton) w bieżącym sezonie 2023/24 spowodują, iż zapasy ziarna na koniec sezonu 2023/24, tj. na 30 czerwca, będą wyraźnie uszczuplone i dużo, dużo mniejsze od podawanych przez źródła rządowe 9 mln ton.

Wyraźnie uszczuplona podaż ziarna zderza się z utrzymującym się znacznym popytem na ziarno ze strony przetwórców. Z rynku dochodzą sygnały o organizowanych swojego rodzaju przetargach na wystawiane partie towaru przez duże gospodarstwa i licytacje na zasadzie „kto da więcej”. Przy dużym popycie i małej podaży ziarna, przetwórcy często muszą płacić ceny zbliżone do cen portowych, aby kupić surowiec. Wiele wskazuje na to, iż w związku z brakiem ofert sprzedaży krajowego ziarna, na przednówku zanotujemy spory import zbóż. Już obecnie notuje się wzmożony import pszenicy paszowej z Czech i Słowacji przez wytwórnie pasz, której ceny wraz z uwzględnieniem kosztów transportu kształtują się w przedziale od 860 PLN/t na południu kraju, 920 PLN/t w centrum oraz 980-990 PLN/t na północy kraju. Z kolei, import z Niemiec jest na razie niewielki i dotyczy głównie regionów przygranicznych.

Aktualne ceny zbóż w kraju [CZERWIEC 2024]

Przy wyraźnie uszczuplonej, selektywnej podaży ziarna, niskie stany magazynowe u części przetwórców i konieczność ich uzupełnienia do czasu pojawienia się zbóż z tegorocznych zbiorów, a także możliwości ich użycia w procesie produkcyjnym, to czynniki, które będą wspierać ceny zbóż w kraju na przednówku.

W zależności od regionu kraju, ceny zbóż oferowane przez przetwórców z dostawą w czerwcu bieżącego roku kształtowały się następująco (wg stanu na 7 czerwca br.):

– pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 870-970 PLN/t,

– pszenica paszowa – 830-930 PLN/t,

– żyto konsumpcyjne – 600-680 PLN/t,

– żyto paszowe – 580-650 PLN/t,

– pszenżyto – 700-780 PLN/t,

– jęczmień paszowy – 750-810 PLN/t,

– owies paszowy – 760-860 PLN/t,

– kukurydza – 880-980 PLN/t,

– rzepak – 1980-2020 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x